Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

E-Sigara Nedir?

E-Sigara Nedir?

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara her geçen gün tercih edilmeye devam eden bir ürün haline gelmiştir. Bu ürün ilk olarak Çin’de 2004 yılında piyasaya çıktı. Çıktığı yıl sigara kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Bunun en büyük sebebi şüphesiz ki nikotinin sigara kadar zararlı kimyasallar ve toksinler içermemesi. Peki elektronik sigaranın içerisinde ne var? Nikotin, Bitkisel Gliserin, Kimyasal Gliserin, Gıda Aroması ve Aroma düzenleyici görevi olan Etil Maltol bulunmaktadır.

Elektronik Sigara jelibon kadar zararlıdır. Bu size komik gelebilir fakat bu maddelerden nikotini çıkarırsak jelibonun içerisinde bulunan kimyasal maddelerle aynı.

Gözümüzün gördüğü her şey kimyasal birer maddedir. Ancak Türk halkı olarak ‘kimyasal madde’ denildiğinde nedensiz bir korku sarıyor içimizi. Elektronik sigaranın bugüne kadar ispatlanmış ya da gözlemlenmiş insan sağlına ciddi büyük zararı yoktur. Gelin içeriğini inceleyelim biraz.

Nikotin

Nikotin, gerginliği azaltıyor olarak bilinse bile öte yandan yapay bir uyanıklık hissi ve gerginlik sağlıyor. Üstelik üst solunum yolunu ve akciğerleri etkileyen önemli kanserojen bir maddedir. Bir diğer yandan kalp krizi riskini 20 kat attırdığı ispatlanmış bir gerçektir. Pek çok hastalığın sebebi olarak gösterilen bu maddenin elektronik sigaralarda seviyesinin ayarlanabilmesi büyük bir artı.

Gliserin Ve Gliserol

Elektronik sigaralarda bulunan ikinci en tehlikeli kimyasal maddelerdir. Gliserin, tıp alanında tıbbi malzeme ve sabun üretiminde kullanılmakta. Gliserol ise bir alkoldür. Miktarı son derece düşük fakat alkol konusunda son derece hassassanız tekrar düşünmenizi tavsiye ederiz.

Bu iki maddenin insan sağlığı üzerine olan etkisi halen daha tartışılmaktadır. Çünkü bu maddelerin uzun vadede nasıl etkileri olur insan sağlığına bilinmiyor. Günümüzde elektronik sigaraların zararları hakkında tartışmalara son verecek olan olay, bu iki maddenin insan sağlığına uzun ve kısa vadede verecekleri zararların bulunmasıdır.

Saf Su

İsminden de anlaşılabileceği gibi saf suyun insan vücuduna zararlı bir etkisi yok. Saf su olarak belirtilen madde içerisinde kimyasal, tortu ve bakteri bulunmayan arı madde. Dolayısıyla saf suyun insan vücuduna herhangi bir zararı söz konusu değildir. Saf su, sigara likitlerinin yoğunluk değerlerini ayarlamak için kullanılmaktadır.

Aroma

Bir diğer kimyasal madde Elektronik Sigara Aromaları yani Gıda Aromaları. Aromalar, insan sağlığını tehdit eden önemli bir durum yok. Diacetyl hariç.

Diacetyl, gıda besinlerinde aroma arttırıcı olarak kullanılan kimyasal maddedir. Fakat aşırı dozda bu maddeye maruz kalmak insan sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Çoğu meyve aromalı elektronik sigaraların likitlerinde bu madde bulunmakta. Diacetyl oranı son derece düşük, hatta hiç olmayan likitleri tercih ederek bu zararlı maddeden uzak durmak mümkün.

Son olarak umarız elektronik sigaraların zararsız olmadığı konusunda yeterince bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Elektronik sigaralarda bulunan nikotin kanser, koroner kalp rahatsızlığı, kalp krizi ve yüksek tansiyona sebep olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Data Hattı Numarası Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Data Hattı ve Data Hattı Numarası hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ