Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Array Dizileri – PHP Dersleri

Array Dizileri – PHP Dersleri

PHP’de Array Dizileri daha önceden öğrendiğin değişkene birden fazla değer atamak ve atadığın değerleri sıralayıp, çoklu verilere rahat müdahale etmeni sağlayan veri tipleri olarak tanımlanmaktadır. Değerleri bir kategori altında toplamak ya da daha dinamik değişkenler oluşturmak için diziler idealdir. Örneğin sadece bir $uyeler değişeninde yüzlerce kullanıcnın verilerine ulaşıp değişiklikler yapabiliriz. Dizilerin kullanımı, oluşturulması ve değiştirilmesi gayet basit aynı zamanda bunların birden fazla da yolu var. Diziler için her birine ait bir numarası vardır. Bu numaralar 0 değerinden başlar. Örekle inceleyelim, daha da anlaşılır olacaktır.

Burada adana adında bir değişken oluşturduk ve array() fonksiyonu ie içine 3 tane değişken ekledik. Eğer ki bu değişkenleri tek tek ekrana yazdırmak istersek, dizi numarası ie beraber ekrana yazdırdığımızda verileri alırız. Aşağıdaki örnekleri inceleyiniz.

Dizilerden birtanesini silmek için unset() fonksiyonu kullanılır.

 

Bir önceki yazımız olan PHP ile Form Veri Ekleme başlıklı makalemizde mysql, mysql dersleri ve php hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ