Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

360 derecelik Youtube videoları sizlere farklı bir deneyim sunuyor

360 derecelik Youtube videoları sizlere farklı bir deneyim sunuyor

Kamera ve video kaydetme teknolojileri gelişim gösterdikçe, görüntülerin çözünürlüğü de doğrudan artmaktadır. Bu da yeni bir video formatı demek oluyor. Öyle ki videoların türlerini ifade etmeye yarayan belli formatlar vardır. Bu formatlar .avi, .mpg gibi bilinen uzantılar olmakla birlikte, bu formatların videonun çözünürlüğü ile de doğrudan orantılı olduğu söylenebilir. Burada özellikle Youtube gibi video paylaşım ve izleme web sitelerinde kullanılan video formatını ele alıyor ve bu formatın son yıllarda ne gibi bir değişikliğe uğradığına dair kısaca değiniyoruz. Öncelikle 2005 yılına dönüldüğünde, youtube’un sunabildiği tek formatın mpg olduğunu, sonradan ise 480p ile mp4 olarak geliştirildiği, aynı şekilde 720p ve 1080p Full HD videolarda da .mp4 uzantısı tercih edildiği görülmektedir. Ancak sadece bunlarla sınırlı kalınmadı ve özellikle 2012 yılından sonra 4k videoların sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bu artışı kimi zaman Full HD gibi bir çözünürlük akımına benzetebiliriz. Bu sayede insanların izleyebilecekleri en yüksek çözünürlüğün gerek TV kanallarında gerekse de youtube üzerinde ne kadar yaygınlaştığı bir gerçek olarak görülebilir.

360 derecelik Youtube videoları

360 derecelik Youtube videoları, sizlere farklı bir deneyim sunuyor

Henüz 90’lı yılların sonu ve 2000’li yılların başında kaydedilen pek çok film, müzik videosu, dizi ve benzeri medya yapımları için belli video çözünürlükleri varken, 480p yüksek çözünürlük olarak benimsenmişti. Aradan geçen onca yıl sonunda HD çözünürlük olarak nitelendirilen 720p videolar yapılmaya başlandı. Bu da HD olarak High Definition terimlerinin kısaltılmışı olmakla birlikte, Türkçeye; yüksek çözünürlük olarak çevrilebilmektedir. Bu video formatında, daha önce 480p formatına göre daha çok ayrıntı ve daha canlı renkler ile gerçekçi olması dikkat çekmişti ancak Full HD olarak nitelendirilen ve şu an pek çok monitöründe Full HD uyumlu olarak tercih edildiği dönem fazla sürmedi. Buna göre Full HD olarak nitelendirilen çözünürlük ise 1080p ile videoların çözünürlük anlayışında yeni bir çığır açılarak, gerçek bir çözünürlük kalitesi ile izleyiciler buluşturulmuştur. 4k ise şimdiki yıllarda ulaşılabilen maksimum çözünürlüğü ifade eder. 4k ya da HD izlenebilecek bir video için monitörün de uyumlu olması gerekmektedir.

Dikkat çeken ve farklı video formatlarından birisi ise 360 derecelik videolar. Sadece youtube üzerinden izlenebilen 360 derecelik videoların özelliği ise, kullanıcının sağ, sol gibi yönlere kamera açısını değiştirebilmesi ve kameranın döndüğü yöndeki objenin gösterilme derecesi olarak da nitelendirilebilir. Aslında 360 derecelik videolar çok daha önceden geliştirilmiş bir teknoloji olmasına rağmen, çok fazla tercih edilmemiştir. Şu an için sadece Google Chrome üzerinden youtube’a giriş yapanlar için aktif olan 360 derecelik videolar, yakın zaman da diğer tarayıcılar ve mobil üzerinde de aktif olacağı belirtiliyor. Youtube video arama kısmına 360 degree video yazılıp arama yapıldığında, çıkan sonuçlar arasında 360 etiketine sahip pek çok video arasında dilediklerinizi izleyebilirsiniz. Bu tür videolar ilerleyen yıllarda daha da çoğalacak gibi düşünülüyor. Hatta bazı kanalların sırf bu videolara özel olarak açıldığını da belirtmek gerek. Video izlerken kamerayı dilediğiniz yöne çevirebilme özgürlüğü ile size farklı bir deneyim sunuluyor. 4k ile birlikte en çok dikkat çeken video formatlarından birisi olan 360 derecelik youtube videoları ile hem youtube hem de video formatlarının ne kadar da geliştirilmiş olduğunu görüyoruz. Bu da yeni akımların öncüsü olabilir ve hatta çeşitli televizyon programları, dizi ve filmler için de uygulanabilir. Çıkacak olan yenilikleri zaman gösterecek ve bizler şimdiden yapılacak olan video formatlarının ne kadar farklı deneyimler sunacakları konusunda merak içerisinde beklentideyiz.

Bir önceki yazımız olan Whatsapp'a Yeni Özellikler Geliyor başlıklı makalemizde mesajlaşma uygulamaları, whatsapp ve Whatsapp yeni özelilkleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mehmet Korkmaz dedi ki:

    Bakalım teknoloji daha neler getirecek. youtube’nin bu özelliği gerçekten devrim niteliğinde.

BİR YORUM YAZ