Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?
 1. Anasayfa
 2. Bilişim

Yazılım Mühendisliği Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

0

Yazılım Mühendisliğinin Gelişimi ve Tanımı

Bilgisayarların hayatımızdaki yerinin genişlemesi ve internet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak, ulusal ve uluslararası ticaret giderek sanal ortama kayması sonucu yazılıma ve yazılım mühendislerine olan ihtiyaç artmaktadır. Yazılımcılık günümüzün en gözde meslekleri arasında yerini almış bulunmaktadır. Bu sektör, sermaye olarak sadece insan beynine gereksinim içerdiğinden son yıllarda sermayesiz iş olarak da adlandırılmaktadır. Bu alanda önde ülkelerden biri olan Hindistan büyük bir fakirlik içinde yaşamasına rağmen 2000 yılında yazılım sektöründen 2 milyar dolarlık bir gelir elde etmeyi başarmıştır. Yazılım mühendisliğinde son yıllarda Türkiye’de de çok hızlı bir gelişim kat edilmiş, hatta ülkemiz program ihraç edebilir ülkeler arasına girmiştir.

Son yıllarda yazılım mühendisliği içerisinde en gözde iş Web Sayfası Tasarımcılığıdır. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ve firmaların sanal ticarete de önem vermeye başlaması bu alanda çalışacak profesyonel kişilerin varlığına ihtiyaç göstermektedir. Zira, 2001 yılında internetle yapılan ticaretin 30 milyar dolara yükselmesi daha önümüzdeki yıllarda nasıl bir geleceği olduğunu göstermektedir. Ülkemizde web sayfa tasarlama ile ilgilenen kişiler firmalarda çalışmak ile beraber evden freelance çalışma modeli ile çalışmaktadırlar.

Yazılım Mühendisi Ne Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Çağımızda bilginin nitel ve nicel olarak çoğalması hangi bilgiye nasıl ulaşılacağı sorununu daha fazla çalışanların gündemine getirmiş bulunmaktadır. Yazılım mühendisliğinin temel işlevi de verilerin etkin ve hızlı bir biçimde ulaşılmasını sağlayacak, var olan bilgi kaynaklarının optimum ölçüde kullanımını mümkün kılacak yazılımların geliştirilmesi, yeni algoritmaların bulunması ve veriler arasındaki ilişkilerin sağlıklı bir biçimde kurulmasıdır. Sonuçta, yazılım mühendisliği bilgisayarla yapılacak uygulamanın gerektirdiği analiz ve tasarım işlemlerini yapan, gereli test işlemlerini gerçekleştiren ve gerekli düzenlemeleri yapan kişidir.

Yazılım mühendisleri özellikle matematik ve mantık alnında başarılı, güçlü bir organizasyon kafası ile sorunları doğru olarak kavrama yeteneğine sahip olmalı, sabırlı ve azimli bir kişiliği bulunmalıdır.

Yazılım Mühendisi Nerelerde Çalışır?

Başta finans sektörü olmak üzere, işlerini bilgisayarla yürüten tüm kurumlar yazılım mühendislerinin iş alanını oluşturmaktadır. Yazılım mühendisi olarak ileride piyasada çalışmak isteyenler üniversitede ilgili bölümleri okuyabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir