Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Yazılarınızın İndex Hızını Arttırmak

  • 22 Aralık 2015
  • 6.715 kez görüntülendi.
Yazılarınızın İndex Hızını Arttırmak

Günümüzde bir çok web site sahibinin en büyük sorunlarında birisidir index almak. Kimi yakınmaları duymuşuzdur ‘’Sitem neden index almıyor?’’ ve ‘’Yazılarım çok yavaş indexleniyor’’ gibi yorumları sıkça görebiliriz. Google’dan index almak için belirli kriterler vardır. Bu kriterlere uyduğunuz zaman index almanız kolaylaşır. Fakat bunun yanında birde hızlı index almak var. Yani yazılarınızın çok kısa bir sürede Google’da çıkmasıdır. Bunun içinde bilinmesi gereken ve uygulanması gereken bazı önergeler vardır. Bugün sizlere bunlardan bahsetmek istiyorum. Google’da nasıl index alacağımızı ve bu index alma hızı nasıl arttıracağımızdan bahsedeceğim.

Google’dan hızlı index almak

Güncel içerik, Google’da index almanızı sağlayan en önemli faktörlerden birisidir. Bilindiği üzere Google güncel ve özgün içerik paylaşan siteleri sever. Bu yüzden sitenizi güncel tutmaya ve özgün yazılar girmeye özen gösterin. Bu sayede Google botlarını sitenizde tutabilirsiniz ve yazılarınızı paylaştığınız anda index almanızı sağlayabilirsiniz. Güncel ve özgün içerik ile index hızınızı 3 katına çıkartabilirsiniz.

Sitemap, sayesinde arama motor botlarının sitenizi daha olay bir şekilde gezebileceğini ve yazılarınızı daha rahat bir şekilde bulabileceğini biliyorsunuz. Sitemap olan bir sitenin, olmayan bir siteden yaklaşık 3 kat daha fazla index aldığını biliyoruz. Bu yüzden sizde mutlaka yok ise sitenize sitemap ekleyin.

İmleme, Google’dan hızlı index almak isteyenler için oldukça etkili bir yöntemdir. 4 kat daha hızlı index alabilirsiniz. Bazı imleme siteleri güncel ve anlık paylaşımda bulunduğu için Google bu tür sitelerden neredeyse hiç çıkmaz ve paylaşılan yazıyı anlık olarak indexler. Sizde linklerinizi buraya eklediğiniz zaman Google’ın dikkatini çekmiş olacaksınız. Bu sayede index hızınız artacak. Fakat dikkat edilmesi gereken bir konu var. Linklerinizi ekleyeceğiniz imleme sitelerinin güncel ve kullanışlı olmasına dikkat edin.

Sosyal ağlardan destek alarak index hızınızı katlayabilirsiniz. Facebook, Twitter ve benzeri sosyal ağlarda yazılarınızı paylaşmayı özen gösterin. Sosyal ağlarda paylaşılan linkler daha hızlı bir şekilde index alıyor. Neredeyse 5 kata kadar index hızınızı arttırabilirsiniz. İndex hızınızı arttırmanız için en etkili yöntem diyebiliriz.

İndex hızınızı arttırmanız için en etkili yöntemlerden bahsettik. Şimdi ise daha az etkili olan fakat yine de yapılmasında yara olan bilgilerden kısaca bahsederek bu yazımı sonlandırmak istiyorum. Paylaştığınız yazılara etiket ekleyin. Yazılarınıza yorum yapılırsa bu size index hızı olarak dönüş yapar. Sitenizin hızı iyi olursa botlar daha rahat paylaşımlarınızı görür. Sitenizin bir köşesinde son yazılanlar bölümü yapmalısınız. Bu bölgede en son paylaştığınız yazıları koyarsanız, index hızında artış görebilirsiniz. Aynı şeyi sayfa içerisinde yapabilirsiniz. Paylaştığınız yazıları bir kaç kere Google’da ararsanız azda olsa bununda index hızınızda faydasını görebilirsiniz.

Sizde index hızını arttırmak istiyorsanız bu bilgiler doğrultusunda paylaştığınız yazılara yol verirseniz index hızının artışını gözünüz ile görebilirsiniz. Arama motorlarının çalışma mantığını kavradığınızda kendiniz bile yorumlayarak ve düzenleyerek sitelerinizin indexlenme hızını arttırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Web Sitesinde Görsel Ögelerin Etkili Kullanımı başlıklı makalemizde javascript ve web hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Selim Sarıkaya dedi ki:

    Özellikle sosyal medya paylaşımları hızlı index konusunda çok etkili. Sosyal medyayı etkili kullanmaya başladıktan sonra index hızım inanılmaz derecede arttı. Teşekkürler.

  2. Kimyasal Fiyatları dedi ki:

    Özellikle kimyasal fiyatları kelimesinde sitemizde index alamamakta idik. Ancak sosyal medyayı doğru kullanarak, kimyasal çeşitleri ve fiyatları konusunda satış hızımız arttı. Bu sayede kıpırdanma yakalayabildik. Sizlere de çok teşekkürler bilgilendirip, ışık tuttuğunuz için.

BİR YORUM YAZ