Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Yayınlandı

Windows 10 Sistem Gereksinimleri Yayınlandı

Merak ile beklediğimiz işletim sistemi modellerinden birisi olan Windows 10, Microsoft firması tarafından o kadar stabil bir şekilde geliştirildi ki bu anlamda beklentileri ciddi anlamda karşılayacak ve düşük sistemlerde bile maksimum performans sağlayacak bir işletim sistemi oluşturuldu. Bildiğimiz gibi tüm işletim sistemleri belli bir donanım kalitesine ihtiyaç duyar. Windows 7 ve 8 sürümleri her ne olursa olsun çok ciddi bir donanım kalitesi gerektirdiğinden dolayı maksimum performans sağlayabileceği bilgisayarların özelliklerini yüksek tuttu. Windows 10 sistem gereksinimleri ile alakalı olarak resmi açıklama yapıldı.

Gereksinimleri inceledik ve bu işletim sistemi modelinin son derece kısıtlı özelliklerde dahi maksimum performans sağlayabileceği ile alakalı olarak düşüncelerimizde de çok ciddi bir pekişme oldu. Microsoft tarafından açıklanan gereksinimlere göre bu işletim sisteminin istediği donanımlar aslında 2005 yılının teknolojisine kadar gerileyebiliyor ve bu denli kapsamlı bir bilgisayar topluluğunu içine alıyor. Şimdi sizlere öbek sistem gereksinimleri hakkında bilgi verecek ve bu anlamda fikir edinmenize yardımcı olacağız.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Windows 10 Sistem Gereksinimleri

Merak içinde olmanıza ya da üzülmenize hiç gerek yok çünkü bu mükemmel işletim sistemi sizlerin bilgisayarlarınızda da en yüksek verimi sağlayacak gibi görünüyor. Son derece mütevazı gereksinimlere sahip yeni nesil bir işletim sistemi geliyor. Yayınlanan özellikleri incelediğimde aslında bende şok oldum ancak Microsoft resmi internet sitesinden yapılan açıklamalar olduğundan dolayı yalan olma ihtimali kesinlikle yok. Kısaca detaylar şu şekilde listelenebilir;

  1. Minimum 1 GHz saat hızında stabil olarak çalışan işlemci modeli
  2. 32 bit sürümü için 1 GB RAM, 64 bit sürümü için ise 2 GB RAM
  3. 32 bit sürümü için 16 GB harddisk, 64 bit sürümü için 20 GB harddisk
  4. DirectX9 teknolojisi ile uyumlu ekran kartı modeli

gibi özellikleri istiyor ve 5 sene önceki bilgisayarda bile bu özellikler yer alıyor. Kısacası yeni nesil bir işletim sistemi de olsa önemli bir kullanıcı kesimi Windows 10 işletim sistemini rahatlıkla kullanabilecek.

Bir önceki yazımız olan ActiWait Kırmızı Işık Oyun Teknolojisi Almanya'da Başladı başlıklı makalemizde actiwait, streetpong ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ömer dedi ki:

    Biz her türlü sistem gereksimini sağlarız yeterki Microsoft stabil bir yazılım çıkartsın. Umaraım Windows 9 daki hayal kırıklığını yaşatmazlar bize…

BİR YORUM YAZ