Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Windows 10 Sesli Yardımcı Cortana

Windows 10 Sesli Yardımcı Cortana

Hepimizin merak ile beklemekte olduğu Windows 10 işletim sistemi üzerinde yapılan yenilikler ile alakalı olarak her geçen gün ciddi yenilikler söz konusu olmaya devam ediyor. Bu yenilikler akabinde son birkaç sene içerisinde ortaya çıkan işletim sistemlerine nazaran çok daha farklı bir deneyim yaşayacağımız aşikar. Windows Phone cihazlarda bildiğimiz gibi bundan bir süre önce yapay zeka mantığına sahip bir nevi denetleme sistemi kurulmuştu. Bu denetleme sistemi sizlerin sesini algılıyor ve sizlere bu anlamda en doğru yanıtı vermek için çalışıyor.

Windows 10 sesli yardımcı Cortana özelliğini kullanan ilk kişisel bilgisayar işletim sistemi modeli olacak. Daha önceki zamanlarda mobil cihazlarda denenen ve herhangi bir sorun yaşamayan bu mükemmel sistem, sizlerin seslerini algılayarak sizlere en doğru cevabı veriyor. Cortana ile konuşabilir, soru sorabilirsiniz. Elbette ki mobil platforma nazaran masaüstü bilgisayarlarda çok daha performanslı bir işletim sistemi olacağını da rahatlıkla söyleyebilmekteyiz. Hal böyle olunca mükemmel bir yapay zeka deneyimi bu işletim sistemi ile birlikte bizlere sunulacak.

Windows 10 Sesli Yardımcı Cortana

Windows 10 Sesli Yardımcı Cortana

Cortana adındaki bu sistem, yukarıdaki resmi inceleyen bizlerin beklentisini o kadar ciddi bir noktaya ulaştırıyor ki inanamazsınız ancak sağdaki bayan resmi temsili bir resimdir. Sol kısımdaki yuvarlak alan yapay zeka birimi olacak ve sizlerin seslerini algılayarak sizlere en doğru cevabı verecek. Bu cevap akabinde gelişmiş bir sistem olan sesli yardımcı, sizlerin tüm merak ettiklerinize sistem özelliklerine göre en doğru yanıtları verecek. Sistemin birçok farklı dilde geliştirildiği ve aslında 2015 yılının ortasına doğru çıkmasının da en önemli nedenlerinden birisi olarak gösteriliyor.

Windows 10 sesli yardımcı Cortana, ilerleyen süreçte belki de yan kısımdaki bayan gibi bir yüze sahip olacak ve sizlere bu anlamda yeni bir seçenek daha sunacak. Bu seçenekleri zaman içerisinde değerlendirme altına alarak sizlere en doğru bilgileri sunmaya ve fikir sahibi olmanıza gayret göstereceğiz.

Bir önceki yazımız olan Windows 8 0x800ccc90 Hatası ve Çözümü (Resimli Anlatım) başlıklı makalemizde 0x800ccc90 hatası, windows 8 ve windows 8 0x800ccc90 hatasının çözümü hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ