Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Trafik Kontrol ve Gömülü Sistemler

Trafik Kontrol ve Gömülü Sistemler

Trafik Kontrol Sistemleri

Karmaşık araç trafiğini denetleyerek bir düzene koymak üzere otomatik trafik kontrol sistemleri kullanılmaktadır. Bunlar arasında Hava Trafik Kontrol Sistemleri havaalanlarındaki karmaşık ve kritik hava trafiğini yöneten vazgeçilmez unsurlardandır. Trafik Kontrol Sistemleri de sahillerde dar kanal ve boğazlarda, büyük limanlarda ki gemi trafiğini yönlendirirler. Her iki tür sistem de çevredeki sabit ve hareketli nesneleri yakalayabilmek için hassas radarlar ve başka algılayıcılar kullanırlar. En doğru konum bilgilerini elde edebilmek için farklı yerlerde bulunan algılayıcılardan gelen bilgileri birleştirirler. İşletmenlerin çabuk ve doğru karar verebilmeleri için gerekli bilgileri ekranlarda sergilerler ve bir çok uyarı işini otomatik olarak yaparlar. Ortak hedefleri can ve mal güvenliğini sağlamaktır.

Gömülü Sistemler

Endüstriyel kontrol sistemlerinin bir kısmı ve evlerimizde kullandığımız bir çok akıllı makine kendi üzerinde bir mini bilgisayar bulundurur. Bu sistemlerin operatör etkileşimi oldukça azdır ve belirli sistemleri kontrol ederler. Çeşitli tümdevrelerle birlikte yalnızca özel bazı işler yapmak üzere geliştirilen bu sistemlere gömülü sistem adı verilir. Bir uçağın uçuş sistemlerine kumanda eden bilgisayar, modern bir otomobilin otomasyon sistemi gibi sistemler buna örnektir.

Sistem yazılımı çoğunlukla salt okunur bir bellek birimi üzerinde bulunur ve çevre birimlerini kontrol eder. İşletim sistemi özel olabileceği gibi, yaygın olarak kullanılan bir sistem de olabilir ya da hiç olmayabilir. Mikrodalga fırın kontrol paneli, programlı çamaşır ve bulaşık makineleri, modern otomobillerde bulunan yol bilgisayarları, alarm sistemleri, cep telefonları, endüstriyel üretim hatlarında kullanılan robotlar bu tür yazılımları kullanırlar. Gömülü sistem yazılımları genel olarak sürekli olarak çalışırlar ve belirli bir donanım parçasını ya otomatik olarak ya da işletmen seçeneklerine göre el kumandası gerektirmeden kontrol ederler.

Bir önceki yazımız olan USB Type-C Hakkında Bilinmesi Gereken Herşey başlıklı makalemizde USB, USB 3.0 ve usb adaptör hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. let tabela dedi ki:

    İşim geregi bilişim konularında farklı yazılar okumaya gayret ediyorum..Yazınız için teşekkürler..

BİR YORUM YAZ