Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Sistem Bakımı Nasıl Yapılır ve Aşamaları

Sistem Bakımı Nasıl Yapılır ve Aşamaları

Sistem kullanıcıya teslim edildikten sonra belirli bir garanti süresi de dahil olmak üzere, hem donanım hem de yazılım için bakım aşaması başlar.

Donanım Bakımı

Donanım bakımı kullanıcıya teslim edilen donanım öğelerinin hem çalışır durumda tutulması için alınması gereken önlemleri hem de arıza durumunda uygulanacak onarım yöntemlerini içerir. Bunun yanında, bir de değişen teknolojinin uygulanmasında donanım bakımının bir parçası olarak kabul edilir.

Planlı Bakım

Her donanım öğesinin planlı ve düzenli bir şekilde bakımdan geçmesi gereklidir. Bu bakım, basitçe sistemin tozunu almak gibi de olabilir, sistemi tamamen devre dışı bırakıp önemli parçalarını yenilemekle de yapılablir. Her türlü planlı bakım için bir çizelge hazırlanmalı ve kullanıcının kendisi tarafından ya da üretici tarafından ne tür bakımlar yaptığını belirtmesi gerekmektedir. Karmaşık bir donanım sisteminde, bir hava filtresinin ayda bir temizlenmesi ve yılda bir değiştirilmesi planlı bakımın etkinliğidir. Sistem nasıl olsa çalışıyor, mantığıyla kendi haline bırakılmamalı, mutlaka periyodik bakımlar yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İnternetteyken çok daha az iz bırakmanız mümkün başlıklı makalemizde chrome, Firefox ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. teknoloji dedi ki:

    Herkesin bilmesi gereken donanım bilgileri. Özellikle düzenli temizlik sayesinde cihazın ömrü çok daha uzun olmaktadır.

BİR YORUM YAZ