Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Telefonu Güvenli Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Telefonu Güvenli Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Bundan yaklaşık 7 8 sene öncesine kadar sürekli bilgisayarı nasıl güvenli kullanırız tarzı sorular gelirken, günümüzde bu sorunun yanına telefonumu nasıl güvenli kullanırım tarzı sorular eklenmeye başlandı. Bu sorunun bu kadar sık sorulmasının sebebi, cebimizde bulunan bu akıllı veletlerin, bilgisayardan daha çok bilgiyi içinde barındırmasıdır. Bir kişiyle konuşmalarımız, tanıdıklarımızın telefon bilgileri, fotoğraflarımız, videolarımız, notlarımız ve daha farklı bilgilerimizin bulunduğu telefonların güvenliği herkesin önem verdiği bir konu haline geldi. Peki telefon güvenliğimizi nasıl sağlarız?

Antivirüs Uygulaması Edinin

Günümüzde akıllı telefonlarda yoğun olarak kullanılan işletim sistemlerinin kendilerine özel market uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulama marketlerinde, geliştiricilerin yazdığı programlar ücretli veya ücretsiz olarak paylaşılır. Paylaşılan uygulamalar arasında güvenlik amaçlı oluşturulan virüs tespit edici, antivirüs uygulamaları bulunmaktadır. Bu uygulamalardan birine sahip olarak telefonunuzu güvence altına almak için ilk adımı atmış olabilirsiniz.

Sadece Marketi ve Markette Bilinen Uygulamaları Yükleyin

Telefonunuza market dışında kesinlikle APK yüklemeye kalkmayın. Bu telefonunuzu saldırılara açık bir hale getirebilir. Ayrıca markette olsa dahi bilinmeyen, güven hissetirmeyen uygulamaları telefonunuza kurmayın.

Parmak İzi veya Özel Klasör Şifreleyici Uygulamaları Kullanın

Artık günümüzde birçok telefonda parmak izi okuyucu özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği kullanarak kendi parmak izinizi tanıtın. Böylece siz dışında birisi sizden habersiz telefonunuz açamayacaktır. Bunun dışında telefonunuzun şifresi olmasa dahi klasör şifreleme uygulamaları sayesinde girilmesini istemediğiniz uygulamalara özel olarak şifre atayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Türk Yapımı MMOFPS: Zula başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ