Sabit Diskiniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler
 1. Anasayfa
 2. Bilgisayar Donanım

Sabit Diskiniz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0

Bilgisayarızın ana depolama aygıtı olan sabit diskiniz, bilgisayarınızın en kritik noktalarından şüphesiz ki bir tanesi. Bu yazımızda da depolama aygıtınız ile ilgili olarak bilmek isteyeceğinizi düşündüğümüz her şeyi sizlere açıklıyoruz.

SABİT DİSK NEDİR?

Sabit disk (uzun adıyla sabit disk sürücüsü veya kısaca HDD) bilgisayarınızın en temel yığın depolama alanıdır. Bilgisayarınıza bir dosya kopyaladığınızda o dosya burada yerini alır. Çoğu sabit disk sürücüsü, tozun hassas bileşenlere ulaşmasını önleyen sağlam bir haznenin içinde konumlandırılmış manyetize edilmiş bir disk, yüksek hızlı bir motor ve okuma/yazma kafası içerir.

DEPOLAMA VE BELLEK ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Bilgisayarınızın belleği (RAM) kısa vadelidir. Bellek son derece hızlı olmakla beraber geçicidir. Bilgisayara giden elektriği kestiğinizde bellekteki her şey kaybolur. Depolamaya gelirsek; sabit disk, USB flash disk, SD kart veya DVD gibi ortamlar sürekli olarak güce ihtiyaç duymazlar. Siz bir daha kullanana kadar, üzerindeki veriler oldukları yerde kalırlar. Depolama asla bellek kadar hızlı olmasa da geçmiş yıllara göre artık çok daha hızlı. Geçmişte dosyalarını diskete kaydeden birilerini tanıyorsanız hızını sorabilirsiniz.

USB SABİT DİSKLER FARKLI MIDIR?

USB sabit diskler dâhili sabit disklerle neredeyse aynıdır. Hatta birçok harici sabit sürü aynı bileşenlere sahiptir: plastik bir muhafazaya vidalanmış bir sabit sürücü. Tek fark arabirimdir: Harici sürücünüzün bağlantısının makinenizin dışından yapılmasını sağlayan bazı elektronik bileşenleri vardır. Bu süreç ve USB arabiriminin dâhili bir sabit sürücü arabiriminden yavaş olması, harici sürücülerin daha hantal olduğu anlamına gelir.

DAHA İYİ BİR ŞEY VAR MI?

Geleneksel sabit sürücülerin bir sonraki adımı SSD’ler. Erişim süresi (okuma kafasının dönerek bir sabit sürücüde istenen yere ulaşma süresi) olmadığından SSD’ler genelde geleneksel sabit sürücülerden çok daha hızlıdır. Ancak SSD’lerin karmaşık tasarımı fiyatlarının çok daha yüksek olmasına sebep oluyor ve henüz SSD’lerin getirileri fiyatlarıyla eşdeğer değil.

SABİT DİSKİMİ DOLDURMAK PC’Mİ YAVAŞLATIR MI?

Sabit diskinizde dosya depolamak bilgisayarınızı yavaşlatmaz. Ne de olsa bu onun işi. Ancak çok fazla dosya depoladığınızda durum değişir. Windows, ek bellek olarak bir miktar sabit disk alanını kullanır. Sabit sürücünüz kapasitesini doldurma eşiğine geldiğinde bu biraz yavaşlama yaşamanıza sebep olabilir çünkü bu noktada Windows, sorunsuz çalışmak için gerekli olan boş alanı bulamayacaktır.

SABİT DİSKİM ÇOK HIZLI DOLUYOR. NEDEN OLABİLİR?

Yazılım açısından neler olduğunu bilmeden bu soruyu cevaplamak zor. Birkaç program, sürücünüze geçici dosyalar yazıp bunları düzgün bir şekilde temizlemiyor olabilir. Diğer yandan sürücünüz birçok küçük dosyayla dolmuş olabilir ve Windows’un çalışma şekli dolayısıyla bunlar küçük dosya boyutlarının aksine daha fazla yer işgal ediyor olabilir. Daha da olası bir ihtimal, sürücünüze birçok fotoğraf, video ve uygulamanın yığılmış olmasıdır.

500 GB’LİK SABİT DİSKİM NEDEN 467 GB GÖRÜNÜYOR?

Korkmayın, kazıklanmadınız. Sabit disk üreticileri genelde 1 gigabaytı 1.000 megabayt olarak ele alırlar; ancak Windows 1 gigabaytı 1.024 megabayt olarak yorumlar. Farkın sebebi budur. Bunun sebebi gigabaytların 2 tabanına göre hesaplanmasının gerekmesidir. Disk üreticileri tarafından GB denilen veri miktarı aslında “gibibayt”tır. Bu konuda yapılan hukuki müdahaleler sayesinde bugün yeni bir sabit disk aldığınızda genelde kutunun üzerinde boş alanla ilgili bir feragatname görürsünüz.

NASIL DAHA FAZLA ALAN EDİNEBİLİRİM?

Bunun en kolay yolu ilave sürücü eklemek. Bir masaüstü PC söz konusu olduğunda SATA arabirimli bir sürücüye ve bunu bağlamak için doğru kablolara (Genelde ürünle birlikte gelir.) ihtiyacınız olacaktır. SATA sürücüleri “tak ve çalıştır” yöntemiyle kullanılır. Sürücüyü taktığınızda Windows, herhangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan sürücüyü görecektir. Ayrıca kasayı açmadan ek depolama sağlamak için harici bir USB sürücü de takabilirsiniz. Bir dizüstü bilgisayarınız varsa bu daha ideal bir seçenektir.

DİZÜSTÜMDEKİ DİSKİ NASIL DEĞİŞTİREBİLİRİM?

Öncelikle eskisinin yerine kullanacağınız bir sabit diske ihtiyacınız olacak. Dizüstü sürücüsü aldığınızdan emin olun. Bunlar masaüstü sürücülerinden daha küçüktür. Ayrıca bunun dizüstü bilgisayarınızla uyumlu olduğundan emin olun. Ek olarak, dosyalarınızı yedeklemek için büyük bir harici diske, işletim sistemini yüklemek Windows DVD’sine, tornavidaya ve dizüstü bilgisayarınızı sökmek için bol cesarete ihtiyacınız olacaktır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir