1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Robot İşçilerin Kullanım Oranı Her Geçen Gün Artıyor


0

Robot işçi kullanımında ciddi artış yaşanacak. Günümüzde teknoloji her geçen gün ciddi bir oranda artış yaşanmaktadır. Bu artış akılı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar, beyaz eşyalar vb. cihazlarda görülmektedir. Ancak son zamanlar en çok dikkat çeken ve git gide de artışı beklenen bir teknoloji ürünü vardır. Bu teknoloji ürünü robotlardır.

Dünyada ilk robotu yapan kişi bir Türk âlimi olan El-Cezeri’dir. Günümüzdeki teknisyenler, mühendisler vb. birçok meslek sahibi insanlar El-Cezir’in bulduğu formülleri kullanmaktadırlar. Ancak bu konu da Türk teknisyenlerinden çok Japon teknisyenler çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmaların neticesinde de robot üretimi ve kullanımı konusunda söz sahibi olan ülkelerin başında Japonya gelmektedir.

Robot İşçilerin Kullanım Oranı Artıyor

Japonya teknoloji bakımından dünyanın ileri gelen ülkelerinden biridir. Sürekli yeni teknolojik aletler üretmekte ve var olan aletleri geliştirmektedir. Yaptıkları projeler insanların ilgi odağı olmaktadır. İnsanların ilgi odağının olmasının yanında insanlığa hizmette etmektedir. Japonya’nın insan hizmetine sunduğu son teknoloji ürettikleri robotlardır. Öyle ki robotlar artık hayatımızın hemen hemen her yerinde yer almaya başlayacaktır.

Şuan yurt dışında robot kullanılan yerlerin sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Robot kullanılmasının tercih edilme nedenlerinin başında iş gücü maliyetini azaltması vardır. Bundan dolayı birçok ülke fabrika çalışanlarının robotlardan oluşmasını istemektedir. Ve bu yönde taleplerini bildirmektedir. Şimdi sizlere robot kullanılan bazı işyerlerinden ve sektörlerinden bahsetmek istiyoruz. Robodok Robotlar her alanda olduğu gibi sağlık alanında da bizim imdadımıza yetişmektedir.

Sağlık alanında kullanılan ve hala daha geliştirilmekte olan bu robota Robodok adı verilmiştir. Robodoklar cerrahi işlemlere girebilme ve ameliyat yapabilme yeteneğine sahiptirler. Özellikle ameliyat konusunda daha da geliştirilmesi beklenmektedir. Çünkü Robodok’ların elleri hiç titremiyor ve yorulmak nedir bilmiyorlar. Bundan dolayı hastaneler ve özel klinikler tarafından rağbetin fazla olacağı düşünülmektedir. Gardiyan Robotlar Robotlar artık hayatımıza o kadar girdiler ki adeta hapishanelere dahi düştüler.

Ancak tabi ki de suçlu olarak değil gardiyan olarak. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı hapishanelerin gardiyanları robotlardır. Bu robotlar 9 km hızla dolaşarak video ve radar çekebilmektedir. Ayrıca 360 derecelik bir hareket alanına sahiptirler. Bu şekilde 1 robot 4 insana bedel olmaktadır. Yani 1 robot gardiyan 4 insan gardiyanın yapabileceği işi yapmaktadır. Can Kurtaran Robotlar insan yaşamını kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda insan yaşamını da kurtarma becerisine sahiptir.

Bu robotlar deprem vb. doğal afetlerde insanların enkaz nedeni ile giremedikleri yerlere bu robotlar girecek ve belki de insanların kurtaramadığı bir çok canı onlar kurtaracaklardır. Sinemada Robot: Robotlar artık sinema sektörüne de girmiş bulunmaktadır. Başta Amerika olmak üzere birçok ülkenin sinema sektöründe artık robotlar kullanılmaktadır. Çünkü insanlar artık değişik ve ilginç şeyler izlemek istiyor.

Günümüzde de insanlara değişik ve ilginç sahneler izletmek robotlarla sağlanabiliyor. Askeriyede Robot Artık tüm dünya savaşlarda ve terör mücadelelerinde askerlerinin canını hiçe saymaktansa robot kullanmayı mantıklı görüyor. Bu robotlar gece görüşüne de sahip olmakla beraber verilen çeşitli komutları harfiyen yerine getiriyor. Bu nedenle tercih edilme yüzdesi her geçen gün artmaktadır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir