Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Mezar Taşları Artık Dijital Oldu!

Mezar Taşları Artık Dijital Oldu!

Şu hayatta bizi en çok üzen şey belki de sevdiklerimizi kaybetmemizdir. Sevdiklerimiz vefat ettiği zaman hatırları da yavaş yavaş seneler içerisinde kaybolup gidiyor. Bu durumun yarattığı sıkıntılar ile karşılaşan bir şirket, kullanılmak üzere dijital mezar taşı ürettiler. Slovenya’da üretildikten sonra oldukça ilgi gören dijital mezar taşlarına yavaş yavaş dünyanın diğer ülkelerinden de talepler gelmeye başladı. Birbirinden farklı özelliklere sahip dijital mezar taşları birçok anıyı canlı tutacağa benziyor.

Dijital Mezar Taşı

Dijital Mezar Taşı

Dijital Mezar Taşının Özellikleri

Mezar taşı fütüristik bir yapıya sahip. 48 İnc dokunmatik bir ekrana sahip olan mezar taşı, hava şartlarına ve değişimlere karşı oldukça dayanıklı yapısı ile dikkatleri çekiyor. Normal diğer mezar taşlarından bir farkı olmayan mezar taşlarının farkı, ön ekranın önüne birisi geldiği zaman belli oluyor. Sensör sistemi ile çalışan mezar taşı, yazı, resim, video, ses dosyası ve fotoğraf gibi birçok medya unsurunu oynatabiliyor.

İstenildiği takdirde vefat eden kişinin çeşitli görselleri, yazıları ve anlatmak istedikleri mezar taşına yükleniyor. Eğer birisi mezar taşının yakınında değilse, ölen kişinin adı – soyadı – doğum ve ölüm tarihi yazıyor. Eğer birisi yaklaşırsa ise yüklenen içerikler aktif hale geliyor. Hal böyle olunca kimse yaklaşmadığı zaman da enerji tasarrufu sağlanıyor.

Maribor üniversitesinde bilgisayar mühendisi bir akademisyenin yardımı ile geliştirilen ürün için daha birçok seçenek düşünülüyor. Kulaklık ile mezar taşı içeriklerinin izlenip dinlenebileceği ikinci sürüm dijital mezar taşları hazırlanırken, mezar taşının satış fiyatının 3.000 Euro civarında olacağı belirtildi.

Bir önceki yazımız olan PES 2017 Mobil Platformlar İçin Yayınlandı başlıklı makalemizde pes 2017 android ve pes 2017 mobil hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ