İOS’daki Yenilikler
 1. Anasayfa
 2. Genel

İOS’daki Yenilikler

0

OS’daki Yenilikler

İOS’daki Yenilikler

İOS son zamanlarda yönetiminde meydana gelen değişiklikler ardından versiyon yükseltme kararı alıp bunu gerçekleştirdi. İOS işletim sisteminin 2007 yılında piyasaya sunulmuş olduğunu biliyoruz. Ancak o günden bu zamana kadar da pek çok güncelleme gerçekleştirdi.  Bundan önceki güncellemelere baktığımız da özellikle kullanıcı ara yüzü konusunda herhangi bir farklılık olmuyordu.

İOS’da genel yapı korunmuş ancak görsel anlamda çekirdek uygulamaların hepsinin de sil baştan dizayn edildiğini görüyoruz.  Kısacası İOS 7 için 600 milyonun üzerindeki kullanıcılara yeni bir dönemin kapılarını açmış olduğunu anlatıyor. İOS’un kullanıcı ara yüzüne kısaca bir bakacak olursak eski düzenin korunmuş olduğunu görüyoruz ancak kullanılan simgeler, animasyonlar ve efektlerinde sıfırdan yenilenmiş olduğu görülebiliyor. Ara yüzün yanı sıra bir farklı değişimde kilit ekranında yaşanmış artık soldan sağa doğru sürükleme prensibinden vazgeçilmiş ve yukarıya doğru sürükleme yapılıyor. Yeni kilit ekranıyla birlikte kullanıcılar uyarılara da müdahale edebiliyorlar.

Yönetim merkezi

Yönetim merkezi kendi bünyesinde çok sayıda kısa yolu barındırabiliyor. Hatta yukarı doğru sürüklemeyle birlikte çok sayıdaki fonksiyonlara ve uygulamalara ait kısa yollar görülebiliyor.

OS’daki Yenilikler 1

Uyarı merkezi

Uyarı merkezi saydam bir anlayış gösteriyor. Burada üç farklı sekme var. Bu uyarılara çok rahat bir şekilde erişebilmeniz için farklı bildirimler listeleniyor. Şöyle söyleyelim İOS farklı cihazlar arasında da senkronize edilebiliyor.

Çoklu görev özellikleri

Ana ekran düğmesine iki defa bastığınız zaman bir pencereden yönetilecek. Yani bu da açık olan tüm ön izlemelerin sürüklemeyle birlikte görevlerini sonlandırabileceksiniz. İOS ekrana geldiğinde arka planda çalışan hiçbir uygulama olmadığından da daha hızlı olacak. Bir farklı güzellik ise yazılım cihazın sahibinin alışkanlıklarına göre uygulamaların ne zaman güncellenmesi gerektiğine de karar verebilecek. Bu da uygulamanın sinyal seviyesine göre belirlenmiş olacak. Bu ne demek oluyor derseniz güç tüketiminin en aza indirilmesi şeklinde özetleyebiliriz.

Safari

Safari artık tam ekran modunda açılıyor ve kullanıcının internet deneyiminin de kısıtlanmamış olmasını sağlıyor. Önceden 8 sekme kısıtlaması vardı. Bu tamamen kaldırıldı. İnternet gezgini üzerinde istediğiniz kadar sekme açabiliyorsunuz. Kısacası dünden bugüne İOS güncellemeleriyle sürekli bir yenilenme halinde diyebiliriz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir