Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

İnternetteyken çok daha az iz bırakmanız mümkün

İnternette dolaştığınız her saniye kayıt altındadır. Yapılan aramalardan, satın aldıklarınıza kadar. Hatta sosyal medya paylaşımlarınız bile. Farkındaysanız attığınız her adım internet tarayıcılarında sizlere google reklamı olarak yansımaktadır.

İnternetteyken çok daha az iz bırakmanız mümkün

İnternette dolaştığınız her saniye kayıt altındadır. Yapılan aramalardan, satın aldıklarınıza kadar. Hatta sosyal medya paylaşımlarınız bile. Farkındaysanız attığınız her adım internet tarayıcılarında sizlere google reklamı olarak yansımaktadır. Bunlar bıraktığınız izlerden kaynaklanmaktadır. Eğer ki yasal şirketler sizleri bu kadar kolay takip edebiliyorsa, zararlı kişi veya kurumlarda rahatlıkla sizleri takip edebilir. İnternette online olarak gezinirken gizliliğinizi ve güvenliğinizi önemsiyorsanız şayet birkaç ipucu vereceğiz.

ADIM 1 SOSYAL MEDYA
1

Sosyal medya artık hayatımızın bir parçasıdır. Facebook ve Twitter başta olma üzere, bütün platformlar resmen bir canlı havası vermektedir. Bu yüzdende büyük keyif alıyoruz. Kötücüller bunları bildiğinden her türlü boşlukları değerlendirmektedir. Sosyal medyada herkese açık paylaşımlardan olabildiğince uzak durmakta fayda vvar. Facebook’un sağ üst köşesindeki kilit simgesini tıklayarak gizlilik ayarlarınıza özen gösterin. Twitter veya Instagram gibi bu denli ince ayarların olmadığı platformlarda ise, hesabınızı gizliye çevirmek ilk etapta yeterli bir önlem olacaktır.

2

ADIM 2 FAZLA KİMLİK KULLANMAK

Birçok sebepten dolayı farklı sitelere üyelikler alıyoruz. Kullanacağınız siteleri eğer ki sık ziyaret etmeyecekseniz gerçek kimliğinizi kullanmanıza gerek yoktur. Birçok web sitesi ad ve soyad istemektense direk e-posta ister alternatif bir mail hesabı kullanabilirsiniz veya işi pratiğe dökmek için google chrome yada firefox eklentisi ekleyebilirsiniz. Blur isimli bu eklenti ücretsiz ve bu tür işlerde işimizi kolaylaştırır. Sistem şu şekilde işliyor. Blur sizin için sahte bir mail hesabı oluşturuyor ve size gelen onay e-postası blur tarafından gerçek hesabınıza aktarılıyor. Bu sayede karşı taraf sizin gerçek e-posta adresinizi görmüyor.

3

ADIM 3 KULLANDIĞINIZ TARAYICILARA ASLA GÜVENMEYİN!

İnternette yaptığınız her adımı kaydetmenin en büyük pay sahiplerinden biriside tarayıcılardır. 3. partilere iletilmesi en fazla bu yolla yapılmaktadır. Chrome’da gizli mod, Edge ve Internet Explorer’da ise InPrivate ismindeki gizli sekmeler, tarayıcı geçmişinin, çerezlerin ve arama formlarının kaydedilmesini engellemeye yarıyor.

4

Tor browser IP adresinizi gizleyip veri alışverişinizin çoğunu gizleyen çok daha fazla faydalı bir tarayıcıdır.

Bir önceki yazımız olan Dosyalarınızı Ücretsiz Bulutta Depolayın başlıklı makalemizde bulut depolama, Dropbox ve Google Dokümanlar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. halı yıkama makinası dedi ki:

  2 ve 3 numaralı adımları neredeyse her gün kullanıyorum, bence birçok kişinin atladığı şeylerden birisi bunlar. Birinci adımı da sizden öğrendim 🙂

 2. Onder Turan dedi ki:

  Hocam daimi bültenleri takip ederek zevkle okuyorum. Paylasimlariniz ilgimi çekiyor. Teşekkürler.

  Onder

 3. Burak aydın dedi ki:

  Hocam özellikle uçak bileti siteleri bu konuda çok uyanık. Bileti almadan çıkın aynı fiyatın durduğunu düşünerek tekrar girin 30 lira minimum ekliyor durduk yere

 4. Cenk Tosun dedi ki:

  Gerçekten çok bilgilendirici yazı. Günümüzde sosyal medya en önemli konu bence. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ