Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Gelişen Windows’un Evrimi

Gelişen Windows’un Evrimi

Windows 10 ile taraflı tarafsız birçok gönülde taht kurmayı başaran, windows sizce bugünlere nasıl geldi? ne evrimlerden geçti ah ah! bir bilseniz şok olursunuz 🙂 Gelin bu gelişimini beraber inceleyelim.

İlk heyecan ! Windows 1.0

İşletim sistemi dünyasına yeni bir soluk gelmişti 16 bitlik işletim sistemi windows içerisinde notepad, paint gibi programlar bulunuyordu.

Gelişimlere adapte oluyoruz! Windows 2.0

Windows’un ikinci sürümünde getirdiği en büyük yenilik ofis ürünleri idi. Bu ürünlerden başı çok fazla ağrısa bile huylu huyundan vazgeçmedi.

Kişiselleşiyoruz Windows 3.0

Artık özellik eklemenin kişiselleştirmenin zamanı gelmişti. Bu sürümde, mayın tarlası ve solitaire gibi oyunları ile kişiselleşmenin ilk adımlarını attı.

İlk 32bit İşletim Sistemi Heyecanı! Windows 95

1995 yılında duyurulan windows serisinde 95 yılına ithafen 95 adı verilmiştir. Bu seri, büyük yeniliklere gebe bir işletim sistemi oldu. Bu sürümde internet explorer, başlat menüsü gibi yenilikler hayatımıza girdi.

Geniş Kullanım Alanı ! Windows 98

XP Olmasaydı, herhalde tarihin en çok kullanılan işletim sistemi Windows 98 olurdu. Yaygınlaşan internet kullanımına uygun kullanım, outlook, tv izleme imkanları sayesinde popüler olmuştur.

Milenyuma Giriş ! Windows ME

Win 98 hatalarından arındırılmış, yeni özelliklerin eklendiği 2000 yılında yayınlanan işletim sistemi. 98’in gölgesi altında kalmıştır.

En Popüler İşletim Sistemi ! Windows XP

Nedenini bilmiyorum ama kullanım yapısından dolayı en çok kullanılan işletim sistemidir. Halen kullanımı vardır.

Başarısızlık Abidesi: Windows Vista

Tek kelime ile facia

Yeniden Doğuş! Windows 7

Geliştirici notları ile güncellenmiş, özel grafik ve arayüzü ile en çok sevilen windows sürümlerinden biridir.

İkimiz bir fidanız Windows’un 8 ve 10. sürümleriyiz

Bu iki sürüm birbirinin devamı olup Windows 10’da çağ atlamıştır.

Bir önceki yazımız olan İnternetteyken çok daha az iz bırakmanız mümkün başlıklı makalemizde chrome, Firefox ve Google hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Webci dedi ki:

    İnanılmaz bir gelişim. Gözümün önünde canlandırdıkça daha da heyecanlanıyorum. Aynı zamanda web sitelerinin de gelişim süreci gelecekte ortaya çıkabilecek olanaklar açısından merak uyandırıyor. Bakalım ilerde daha neler olacak

  2. Halime dedi ki:

    Abi windows bizim ülkemizde cidden çok önemli bir yere sahip 🙂 ama windows serilerine baktığım zaman en kötü ve en hata dolu modelin vista olduğunu düşünüyorum

BİR YORUM YAZ