Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Curved (Kavisli) Televizyonların Avantajları

Curved (Kavisli) Televizyonların Avantajları

Curved (Kavisli) televizyonların en önemli özelliği adından da anlaşılacağı gibi kıvrık olmasıdır. Buna bağlı olarak da kıvrılmanın ve bükülmenin kolay sağlanması için çok ince camlar kullanılır.

Kavisli televizyonların en can alıcı özelliği camının çok ince olmasıdır. Bu da 55 inçlik bir televizyonun yaklaşık 16-16,5 kilogram ağırlığında olması demek. Bunun dışında kavisli televizyonların en bariz avantajı görüntü içinde görüntü (tek ekranda iki kanal) özelliği kullanıldığında ortaya çıkıyor. Yan yana olan görüntüler daha net ve çok daha kolay izlenebilir hale geliyor. Görüntünün uzun olmasındansa daha geniş bir alanda görünmesi, sürükleyicilik açısından olumlu olarak değerlendirilebilir. Bu şekilde televizyona karşıdan bakıldığında tüm noktalar rahatça görülebiliyor. Sadece teknolojik olarak değil, estetik olarak da daha güzel bir görüntüde olan curved televizyonların tepkime hızı LED TV’lere göre çok daha hızlıdır. En hızlı sahnelerde bile görüntü kalitesinden hiçbir şey eksilmeden izleyebilmek mümkündür. Kavisli televizyonların söyleyebileceğimiz en önemli özelliklerinden biri de görüntüde derinlik sağlaması. Örneğin; anayolda giden bir aracı gösterirken, televizyon özel algoritmasını devreye sokar. Aracı ön plana çıkarırken, anayolu arka plana atarak derinlik oluşturur. Bu sayede 3 boyutluya yakın bir görüntü ortaya çıkar. Bu özellik seyir zevkini arttırması açısından son derece önemlidir. Herhangi bir teknoloji mağazasına gittiğimizde görebileceğimiz bir şeyi de paylaşalım. Aynı boyutlardaki düz ekranlı bir televizyonla, kavisli ekranlı televizyon yan yana konulduğunda kavisli ekranlı televizyon daha büyük görünür. Bu da bir avantaj olarak sayılabilir.

LG ve Samsung gibi dünya devi markaların öncülüğünde hayatımıza sokulan curved (Kavisli) televizyonlar, teknolojik bakımdan daha çok şeyler göreceğimizin bir işareti. Akıllı telefonlarda da bu özelliği kullanmaya başlayan şirketler, hayatımıza daha büyük katkılar sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir önceki yazımız olan Türk Telekom'un İlk Akıllı Telefonu TT 175 başlıklı makalemizde Akıllı telefon, Android 6.0 Marshmallow ve TT175 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ