Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Apple iOS 9 Geliyor

Apple iOS 9 Geliyor

Her dokunuşu çok daha iyi bir deneyim haline getirmek isteyenler için Apple tarafından bu yıl San Francisco’da düzenlenen WWDC toplantısında Apple iOS 9 için müjde verildi. iOS 9 ile beraber çok daha iyi bir performans elde etmeniz hedeflenmiş olup çok daha iyi uygulamaların kullanımını sağlamanız hedeflenmiştir. iPad ile beraber birçok yeni ve zor görevleri üstlenmenin mümkün olduğunu görebileceksiniz. Aynı anda multitasking özellikleri sayesinde birden fazla uygulamayı kullanma imkânına sahip olabileceksiniz. WWDC toplantısında yapılan tanıtım ile berber Apple markasının 2015 ve önümüzdeki süreçte sunacağı gelişmeler hakkında bilgiler verildi.

apple-ios-9-geliyor

Ar-Ge çalışmaları geliştiricileri de sevindiriyor;

Tim Cook tarafından yapılan açıklamalarda ekip ruhunun ön plana çıkarılmış olduğu ve yepyeni heyecanların insanlarla paylaşılması sağlandı. Ar-Ge ünitesindeki geliştiricilerin de bu heyecana ortak olması sağlanmış oldu. iOS 8 sürümünden geçiş yapacak olan bireyler için etkili sonuçlar elde edilebileceği bir kesin olarak görülmektedir. Tüm cihazlar için rahat bir şekilde iOS 9 sürümüne geçiş yapılması bekleniyor. Bu oranın en üst düzeylere çıkarılması için yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları ile beraber Temmuz 2015 itibari ile beta sürümün rahat bir şekilde test edilmesi sağlanacak ve henüz kesin çıkış tarihi belli olmasa da yılın son çeyreğinde iOS 9 sürümünün kararlı versiyonu ile karşılaşmamız olası sonuçlar arasında görülüyor.

Siri arama özellikleri çok daha gelişmiş olacak;

Apple tarafından geliştirilmekte olan akıllı asistanların şimdiye dek en iyisi olarak bilinen Siri ile beraber çok daha gelişmiş arama özelliklerinden yararlanmakta fayda olacaktır. Siri 9 ile beraber çok daha az hata oranı ile karşılaşmak mümkün olacaktır. Siri kullanımını sağlayacak olan bireyler spotlight arama özelliklerinden de iyi bir şekilde yararlanabilmektedir.

Siri ile beraber son dinlediğiniz müzikler için telefona kulaklık takmanız durumunda doğrudan bunu algılayabilecek ve sevdiğiniz şarkıları karşınıza çıkaracaktır. Bulunduğunuz konum ile ilgili olarak size bilgiler verecek olan Siri uygulaması aynı zamanda detaylı bilgiler verecektir.

Kolayca ulaşım hatları arasında seçenekleri cihazınızda inceleyebileceksiniz;

Konum bilgisi, uygulama bilgisi, zaman bilgisi, müzik bilgisi, trafik bilgisi saat ayarlamaları gibi detayları algılayabilecek olan Siri uygulaması ile beraber çok daha rahat sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu göreceksiniz. Harita uygulamaları ile beraber toplu taşıma bilgisi elde etmenin mümkün olduğunu Apple’ın iOS 9 sürümünde görebileceksiniz. Apple Maps olarak adlandırılmış olan bu uygulama ile beraber Amerika Birleşik Devletleri için çeşitli eyaletler üzerinde, Avrupa ya da Asya üzerinde belli başlı yerler üzerinde aynı zamanda da başkentlerde metro ya da otobüs geçişi ile ilgili olarak çeşitli seçeneklerin sunumu sağlanmaktadır.

Yeni bir NEWS uygulaması iOS 9 sürümü ile geliyor!

Haberler iOS 9 sürümünde de en önemli yenilikler arasında yer alıyor ve bu uygulama ile beraber hem haber uygulamaları arasında rahat bir şekilde sonuçlar elde etmenin mümkün olduğunu hem de uygulamaların Facebook InstantArticles için önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

Yoğun olarak Amerikan kaynaklı haber sistemleri için bilgi vermekte olan bu sistem ile beraber New York Times, Bloomberg Businessweek, Wired, Fortune gibi kaynakların incelenmesini mümkün kılıyor. Fotoğraf galerileri elde etmenin de mümkün olduğunu foto mozaik uygulamaları ile beraber görecek ve yeni güncellemelerden haber sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Sizi arayanı kayıtlı olmasa bile algılayabilecek;

Arayan numaraları otomatik olarak tanımanın mümkün olduğunu göreceksiniz. E-mail listenizde yer alan kişilerin telefon numaralarını otomatik olarak algılamakta olan bu sürüm ile beraber numara kaydetmeye gerek kalmadan kimin aradığını görebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan CloudFlare Nedir ve Nasıl Kullanılır ? başlıklı makalemizde Cloud Flare ipuçları, Cloud Flare nasıl kullanılır ve Cloud Flare Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. çalışma izni dedi ki:

    ios 9 ‘un gelmesi gerçektende çok iyi olacak, bu sürümüne bir türlü alışamamıştım ama bakalım hayırlısı ne olacak hep beraber göreceğiz. Ama tahminlerime göre bu yeni sürüm çıkacağına göre yeni Iphone modeli üzerinde yoğun çalışmalar oluyor demektir. Çünkü genelde hep böyle oluyor.

  2. toptan klavye dedi ki:

    merakla beklene sürüm geliyor demekki yakından takip edeceğim merakla bekliyor olacağım

BİR YORUM YAZ