Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Alan Adı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alan Adı Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SİTE AÇIYORUZ!

İnternet zenginleri ortaya bir bir çıkması ile yediden yetmişe herkes internet sitesi sahibi olup para kazanmanın peşine düşünce, günümüzde bazı bollukları yitirme noktasına geldik desek pek yalan yanlış bir ifade olmaz. Şöyle ki, bir kişi maddi geliri ve uğraş zamanını göze alarak birden fazla site açabilir. Ya da çeşitli tüccarların para kazanma amaçlı, sizin kendiniz için yapacağınız işlemlere önceden göz atmış olması gibi durumlar alan adı bulmayı zorlaştırıyor. Bu yukarıdaki tanım cümlesi sizin için pek açıklayıcı olmadıysa size basit bir örnek ile açıklayayım.

Örneğin, size ait ekip biçtiğiniz bir tarla var. Bu tarlada siz çilek üretiyorsunuz. Bu ürettiğiniz çilekleri satabilmek için internet kanalını kullanmanız gerekiyor. İnternet üzerinde site açacağınız zaman öncelikle, site içeriği ile alakalı bir alan adı seçmeniz gerekmektedir. cileksatiyorum.com güzel bir alternatif olabilir. Lakin akılda kalıcılığı ne kadar yüksek olur orası bilinmez. Sizde bu ihtimal üzerine gidip daha kısa ve jenerik, site ile alakalı olacak bir alan adı bulmaya çalışıyorsunuz. Düşündüğünüz alan adı www.cilek.com. O da ne? Sizden önce birisi gelmiş o alan adını almış. Haliyle siz alamıyorsunuz. Siteye bakıyorsunuz, sitede hiç bir şey yok. Basit bir satış ekran sayfası geliyor. Size bu alan adını satabilirim diyen tüccarlar, bugün alan adı satışlarından oldukça yüksek miktar para kazanmaktadırlar.

UÇUK İSİMLERDEN KAÇININ!

Yukarıda örnekte anlayacağınız üzere içinize sinecek, harika alan adlarını alamıyorsunuz. Bu konuda alan adını belirlerken ekstrem anlamı olan ekler kullanmayın. Şöyle ki, www.cilek.com adresini alamadığınız için gidip www.enharikacilek.com tarzı bir alan adı seçmeyin. Unutmayın iletişim çağının bu kadar geliştiği bir dönemde kısa ve jenerik olan isimler her daim akılda kalmaya devam diyor.

RAKAMLARDAN KAÇININ!

Alan adı alırken birçok kişi normal harflerle kodlanmış bir alan adının sonuna veya başına rakamlar eklemektedir. www.cilek.com adresini alamayan bir kişinin gidip  www.10cilek10.com tarzı bir alan adı seçmesi pek sağlıklı bir durum değildir. Google amcanın nezdinde sadece harflerden oluşan alan adları kötü izlenim bırakmaktadır.

SÖZÜN ÖZÜ: Kısacası alan adını alırken hem site ile alakalı olsun, hem sizi yansıtan bir şey olsun. Hem de yarın öbür gün CV dosyanıza ekleyebileceğiniz bir alan adı olsun. Tabii bunlardan daha önemlisi, siteyi ziyaret eden herksin aklında kalacak bir alan adı seçilmelidir.

Bir önceki yazımız olan WordPress Güvenliği İçin İpuçları başlıklı makalemizde wordpress güvenliği ve wordpress güvenlik hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ