Teknoloji Haberleri | Bilişim Blogu | Bilişim Cafe

Akıllı Telefon Vergisi Zamlanıyor

Akıllı Telefon Vergisi Zamlanıyor

Akıllı telefon vergisi ile alakalı olarak bildiğiniz gibi ülkemiz yurtdışı orjinli cihazlara KDV ve ÖTV vergisi olarak o kadar ciddi bir vergi yüklüyor ki insanların bu anlamda ki iştahları neredeyse kaçıyor. En basitinden incelediğimiz zaman 500 Dolar gibi bir fiyata yurtdışında satılan cihazları ülkemizde 3500 TL’den aşağıya alamıyoruz. Bu da aslında vergilerin ne denli yüksek olduğunun bir kanıtı. Hal böyle iken yine de akıllı telefon satışlarında çok ciddi bir artış söz konusu. Bu gerçekten şaşılacak bir durum.

Bir yıl kadar önce devlet, akıllı telefon alımlarında kredi kartı taksit seçenekleri ile alakalı olarak çok ciddi bir yaptırıma gitmiş ve online alışveriş imkanında da kesinlikle taksit yapılmayacağını yasalaştırmıştır. Hal böyle olunca satıcılar yeni bir teknik geliştirerek senet ile 24 ay taksitli şekilde vatandaşları akıllı telefon sahibi yapıyorlardı. Enerji Bakanı tarafından yapılan bir açıklama ile birlikte önemli bir kesimin moralini ciddi anlamda bozacak açıklamalar geldi. Öyle ki benim bile moralim bozuldu artık siz düşünün.

Akıllı Telefon Vergisi

Akıllı Telefon Vergisi

Akıllı telefon vergisi ile alakalı olarak yeni bir düzenleme daha yapacaklarını açıklayan bakan, ÖTV değerine %10 – %15 dolaylarında yeni bir zammın daha geleceğini açıkladı. Akıllı telefonlar ile alakalı olarak bir senedir o kadar ciddi yaptırımlar uygulanıyor ki bu bir nevi yıldırma çalışması gibi lanse edilse kimse tarafından tepki almaz. Yeni bir ÖTV zammı ile birlikte akıllı telefonlara karşı ilgi ortamı çok daha ciddi sıkıntıları beraberinde getirecek gibi de görünüyor. Haberi alan insanlar ciddi anlamda tepki sundular.

İlk olarak ünlü gazete sitelerinde yer alan bu haberde anketler de yapıldı ve yapılan binlerce yorumlama sonrasında insanların %98 gibi bir kısmı bu zam haberini ciddi anlamda kınıyor. Akıllı telefonlara karşı bir nevi caydırma çalışması olarak nitelendirilse de henüz kesinleşen herhangi bir durum söz konusu değil.

Bir önceki yazımız olan Google Sürücüsüz Araç Denenmeye Başladı başlıklı makalemizde google sürücüsüz araç hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Sinan Kaya dedi ki:

    Az zamlıydı ya biraz daha koyun üstüne. Allahtan LG G2, LG G3 modelleri çabuk fiyatları düşüyorda biraz millet üst sınıf telefonları ucuza alabiliyor. Zaten samsung Iphone modellerini ilk çıktıklarında almak için Ağaoğlu’ nun yiğeni olmak lazım 🙂

  2. Kaan AYKIR dedi ki:

    Sanırım bu malum firmayla bağlantılı bir konu, dünyanın en fahiş rakamlarında teknoloji ürünü satın almanın mutluluğunu yaşayan bizlere acıyorum.

BİR YORUM YAZ