Wordpress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?
 1. Anasayfa
 2. Seo

Wordpress Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

0

Wordpress SEO ayarları ile sitenizi daha iyi optimize edebilir, böylece sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlayabilir ve daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Eğer daha fazla tıklama almak, ziyaretçi sayınızı yükseltmek istiyorsanız ne kadar yukarıda listelenirseniz o kadar başarı elde edersiniz.

WordPress kullanıyorsanız SEO için neler yapabileceğinizi bilmeniz bu nedenle şarttır. Bu oldukça geniş bir konu olsa da temel başlıklar şöyledir;

 1. Anahtar Kelime Araştırması Yapma
 2. Dahili Linkler Kullanma
 3. Görselleri Optimize Etme
 4. Sayfa ve Yazılar İçin Özel URL Adresleri
 5. Başlıkları Optimize Etme

Bunlara ek olarak siteniz için seçtiğiniz hosting sağlayıcısının da büyük bir önemi vardır. Zira sitenizin hızı, SEO performansını yakından etkiler. Site hızıyla alakalı olarak kullanmadığınız uygulamaları da silmeniz önerilir.

Eğer bir takım eklentileri kullanmıyorsanız, bu sadece sitenin daha yavaş açılmasına neden olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması Yapma

SEO ayarı nasıl yapılır hakkında ilk bilmeniz ve yapmanız gereken şey konunuzla alakalı bir anahtar kelime araştırması yapmadır. Böylece arama motorları tarafından kullanılan botlara daha iyi hitap edebilir, içeriklerinizi öne çıkarabilirsiniz.

Eğer buna henüz yabancıysanız, her yazıda anahtar kelimelerin de değişeceği bilinmelidir. Size en uygun olanları bulmak için kullanabileceğiniz iki seçenek vardır. Birincisinde özel programlardan yararlanarak, kullanıcıların en çok analiz ettiği seçenekleri görebilir, kullanabilirsiniz.

İkincisinde ise sadece Google’da bir arama yapmanız, karşınıza çıkan sonuçları kullanmanız gerekir. Her ikisini de kullanmanız mümkündür. Ardından SEO ayarı nasıl yapılır diyorsanız sadece yazıda gerektiği şekilde kullanılır.

Dahili Linkler Kullanma

Backlink kadar dahili linkler de önemlidir. Bunlar farklı bir siteye değil doğrudan kendi sitenize verilir. Böylece kullanıcıları farklı sayfalarınıza da yönlendirmeniz mümkündür. Burada yalnızca hangi yazıya link ekleyeceğiniz ilgili sayfanın URL adresini kopyalayıp yazıda paylaşmanız gerekir.

Ancak burada dikkat etmeniz gereken bazı kurallar da vardır. Özellikle link ve yazı birbiriyle bağlantılı olmalıdır. İlk olarak arama motorlarının kullandığı botların, bunları araştırdığı hatırlanmalıdır. Ardından da okuyucunun ilgiye göre buraya tıklayacağı hatırlanmalıdır. WordPress SEO nasıl yapılır için unutulmaması gereken kurallardan biridir.

Görselleri Optimize Etme

Sitenizin içinde yalnızca metin kullanmak okuyucuyu yoracaktır. Bu da zaman içerisinde tıklamalarınızı azaltacaktır. Eğer estetik bir yapı oluşturursanız, ziyaretçilerinize gözlerini yormadan çözüm bulmasını sağlayabilirsiniz.

Wordpress SEO nasıl yapılır diyorsanız, bu bakımdan unutmamanız gereken bir diğer madde de görsellerin optimize edilmesidir. Böylece daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Zengin resim ve medya içerikleri ile onlara daha iyi ulaşabilirsiniz .

Ancak resimlerin ve yazının ilgili olduğundan da emin olmanız gerekir. Arama botları yazı ve resmi değerlendirdiği için alakalı olmalıdır.  Ayrıca görsel yüklerken isminde anahtar kelime de kullanılmalıdır.

Sayfa ve Yazılar İçin Özel URL Adresleri

WordPress varsayılan olarak URL oluştururken sayfanızın adresini kullanır. Ne var ki bazı durumlarda bu çok uzun olabilir. Böylece arama motoru sayfalarından bazı durumlarda kesilebilir.

Dolayısıyla Wordpress SEO nasıl yapılır için her sayfa ve yazıda özel URL’ler önerilir. WordPress de sizi bu konuda kısıtlamaz. Sadece URL’nin yanında bulunan düzenle üzerine tıklamanız gerekir. Böylece hemen çözüm bulabilirsiniz.

Başlıkları Optimize Etme

Her yazıda başlıklar yer alır. Yazınızın daha güzel görünmesini, botların daha iyi taramasını ve okuyucuya yardımcı olmayı istiyorsanız, başlıkları düzgün şekilde optimize etmek önerilir. Bu bakımdan H1 ana başlık, H2 de alt başlıklar için kullanılabilir.

Eğer alt başlığında da altında bir başlık olacaksa H3 tercih edilebilir. Wordpress arama motoru görünürlüğü arttırmak istiyorsanız, böylece çözüm alabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir