Google News İle Tanışın
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Google News İle Tanışın

3

google-news-ile-tanisinSon sürat çalışmalarına devam eden ve her aşamada bir yenilik ile kullanıcılarının karşısına çıkan Google, her sürümünde ve güncellemesinde web sitelerde işini doğru yapan site sahiplerinin üstlerde yer almasına olanak sağlamak amacıyla geliştirmeler yapmaktadır. Google News ürünü ile birlikte haber sitelerinin güncelliklerine ve içeriklerine göre sıralanmasını sağlar. Google News yaklaşık olarak 60-70 bin arasında farklı kaynaklardan aldığı verileri ve analizleri toplayarak bir haber servisi oluşturur. Bununla birlikte kullanıcılar Google News’e kayıtlı olan sitelerin içeriklerine rahatlıkla ulaşabilir. 70 farklı dil ve bölgeyi kapsayan bir içeriğe sahip olan Google News, haber sitelerinin kaliteli olanlarını ve kriterlerini yerine getirenleri sistemine kabul eder. Google News’e kayıt olmayı başarmış haber siteleri Google arama motorlarında da üst sıralarda yer alır.

Nasıl Kayıt Olunur?

Öncelikle sitenizi Google’ın istediği şekle uygun hale getirmelisiniz. Bunun için ise yapmanız gerekenler;

 • Sitenizde bir künye bölümü oluşturmanız gerekir
 • Site sahibinin adı ve e-mail adresi
 • Genel yayın yönetmeni, adı ve e- mail adresi
 • Editörler bölümü, üç kişiden az olmamak şartıyla isimleri ve e-mail adresleri
 • Gece editörü, en az bir kişi, ismi ve e-pota adresi
 • Hukuk danışmanı, ablaşmalı bir avukat ismi yeterlidir.
 • Siteniz için bir mali müşavir, ismi, e-mail adresi yazmayınız
 • Sitenizde reklam sorumlusu olarak bir kişi belirleyin ve adı ile e-mail adresini yazınız
 • Kullanmış olduğunuz scriptin lisanslı olduğunu kanıtlayacak bir şekilde firmanın adını belirtiniz.
 • İletişim sayfasını da yaptıktan sonra bu işlemi bitiriyoruz. İletişim sayfasında adres ve mail adresi belirtilmesi yeterlidir.

Daha sonra https://support.google.com/news/publisher/ bu adrese tıklayarak ilgili alanları kendinize has bir şekilde doldurup kayıt işlemini gerçekleştiriyorsunuz. Bu aşama 4-6 hafta sonunda belli olmaktadır. Eğer tüm standartları yerine getirmiş iseniz haber siteniz Google News’e kayıt olacaktır.

Ne İşe Yarar?

Sitelerin ve blogların asıl amacı arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Üst sıralara çıkarak hedefledikleri kitlelere ulaşmak ve bilinir bir site haline gelmektir. Bu aşamadan sonra ise tabi ki sitenin gelir elde etmesi istenir. Google News’e kaydı yapılan bir site arama motorlarında üst sıralara çıkacaktır. İçeriği özgün haberler sayesinde bir çok kullanıcıya ulaşarak belli hedeflerini başarmış olur.

Herkes Kayıt Olabilir mi?

Herkes kayıt olmaz, öncelikle haber sitesine sahip olunmalıdır ve en az 2 yıllık bir sisteme sahip olunmalı ayrıca Google’ın tüm kriterlerini ve şartları yerine getirilmek zorundadır. Bunun neticesinde şartlara uygun özgün içerikli haber siteleri Google News tarafından kabul edilir. Google bu konuda çok istikrarlı yatırımlar yapmaktadır. Koya içerikli haber sitelerini özgün içerikli düzgün sitelerden ayırmak adına algoritmalar ile çok ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Google News’in SEO’ya Etkileri

Her web sitesi ilk açıldığı andan itibaren bir amaca hizmet eder. Her türlü sektörden her alandan web sitelerin değişmez tek amacı hedef kitleye hitap etmek ve ulaşmaktır. Bir haber sitesi her ne kadar özgün içerikli uygun ve eşsiz tasarımlı olsa bile Google News’e kayıtlı değilse arama motorlarında üst sıralara çıkması çok çok zordur. Bu nedenle Google News’in SEO’ ya katkısı son derece büyüktür. Unutulmaması gereken tek şey haberlerin güncel içerikli ve özgün olmasıdır. Asla kopya içerik yer almamalıdır. Google News’e kayıt olduktan sonra bile kopya içerik yayınlanırsa Google bunu fark edecek ve sizi sıralamalarda sonlara atacaktır bu durumun devam etmesi halinde ise sizi bu programdan çıkartabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. 5 Kasım 2014

  Google arama motoru hizmetlerinden bir yenisi daha. Özellikle haber listelerinin listelenmesi ve insanların doğrudan nitelikli haber kaynaklarına ulaşabilmeleri için olmazsa olmaz bir sistem. Mesela ben Google aramaları yaptığımda genellikle “HABERLER” kısmından çıkan haberleri önemser ve bunlara bakarım. Yazı son derece faydalı ve bilgilendirici olmuş. Teşekkür ederim

 2. 19 Kasım 2014

  Gerçekten çok güzel düşünülmüş bir proje.Birçok kişi haberler için ek tek haber sitelerinde dolaşıyor. Bu uygulama özellikle bütün haberleri okumak isteyenler için çok iyi olur :)

 3. 21 Kasım 2014

  Google kadar profesyonel yönetilen bir şirket insanlık tarihinde yoktur sanırım. Adamlar habercilik konusuna da el attığına göre artık habercilik eskisi gibi yürümeyecek tüm dünyada. çok şey değişecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir