Portal Sepeti Virüsü Nasıl Kaldırılır

Son dönemde internet ortamında yer alan dosyalardaki virüs oranları oldukça fazla artmış durumda. Artık internet kullanıcıları bir dosya veya program indirirken dikkatli davranmalı ve indireceği verinin güvenliğinden emin olmalı. Çünkü artık internette indirilmeye sunulan çoğu veri virüs içeriyor ve bu verileri indirip açtığınız takdirde bilgisayarınıza virüs bulaşıyor.

Son dönemlerde artış gösteren virüs türleri adware ve malware türü virüslerdir. Bu virüs türleri bilgisayarınıza bulaştığı takdirde internet tarayıcınızdaki anasayfayı değiştirebiliyor, internet tarayıcınıza kendi kafasına göre reklam yerleştirebiliyor ve birde bilgisayarınıza istediği programı kurabiliyor. Bu tür virüslerden ülkemizde en çok görülen türü PortalSepeti virüsü olarak adlandırılıyor. PortalSepeti virüsü bilgisayarınıza bulaştığı takdirde tarayıcınızdaki anasayfaları değiştirdiği gibi istediği eklentiyi ve programı kurabiliyor.

Sosyal medyaya dikkat

Bu tarz virüsler genellikle sosyal medyada yer alan linklerden bulaşmaktadır. Sosyal medyada x linke tıklayın şunun +18 fotoğraflarını görün, takipçinizi çoğaltın vb. her türlü bilinmeyen linke hiçbir şekilde tıklamayın. Tıkladığınız takdirde virüs anında bilgisayarınıza işlemektedir.

Virüs nasıl kaldırılır/temizlenir?

Bu tarz adware ve malware virüsleri bilgisayara kolay bulaşan ve zor silinen bir virüs türüdür. Biz sizlere PortalSepeti vb. sitelerle sizi bunaltan bu virüsü nasıl temizleyebileceğinizi anlatacağız.

Can sıkan bu virüsü kaldırmak için uygulayabileceğiniz adımlar:

  • Öncelikle MalwarebytesAntiMalware adlı programı indirip geniş bir tarama yapın ve bulunan virüsleri silin.
  • Combofix adlı programı da indirip tarama yapın ve bulunan virüsleri silin.
  • Denetim Masası – Program Ekle/Kaldır kısmına girerek şüpheli bulduğunuz veya bilmediğiniz programları kaldırınız.
  • Bilgisayarınızda yüklü olan tüm tarayıcıları kalıntıları ve önbellekleriyle beraber siliniz.
  • Kayıt defterinize giderek kayıt defterinizde explorerEx64.dll kelimesini aratarak çıkan sonuçları temizleyiniz, daha sonra yine kayıt defterinizde RtMenu64.dll kelimesini aratarak çıkan sonuçlarını silin. Ve son olarak yine kayıt defterinizde “portalsepeti” kelimesini aratın ve çıkan sonuçları silin veya adresleri düzenleyin.
  • Görev yöneticinizde Başlangıç kısmından tüm programları şimdilik devre dışı bırakın, ayrıca yine görev yöneticinizden işlemler sekmesine girerek “ntsvc.exe” kelimesini aratın ve bulduğunuz takdirde hem işlemi sonlandırınız hemde sağ tıklayıp dosya konumunu aç butonuna tıklayarak açılan klasörde “ntsvc.exe” dosyasını silin.
  • Tüm bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Tüm bu işlemleri doğru ve eksiksiz uyguladığınız takdirde bu virüsten kurtulmuş olacaksınız.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık