Wordpress mi Blogger mı ?

wpvsblogger

Gelişen internet yazılımları ve standartları sayesinde artık herhangi bir alanda site açarken, yazılım sıkıntısı çekmiyor hatta seçenek bol olmasından dolayı avantaj, dezavantaj durumuna göre yazılım seçer olduk. Şuanda aktif olarak kullanılan en popüler 2 sistemden biri olan Wordpress ve Blogger arasında yoğun bir etkileşim söz konusu. Her iki sistemin kendine has avantajları var iken aynı zamanda dezavantajları da vardır. Bu konuda ise her iki sistem arasındaki noktalara değinecez. İlk olarak Wordpress inceleyelim.

Wordpress

Dünyanın en çok kullanılan CMS sistemlerinden olan Wordpress, esnek yapısı geliştirilebilir modları sayesinde hakettiği konumda bulunuyor. Tasarımı kuvvetli olan ve Codex dediğimiz kısımdaki wordpress kodlarına aşina olan birisi çok kolay bir şekilde Wordpress’i istediği site tasarımına sokabiliyor. Ayrıca panel içinde bulunan eklentiler ve temalar sayfası ile hiç kod bilgisi bilmeden sistemin geliştirmelerini yapabilir ve özellikleri ekleyebilirsiniz. Dezavantajlı noktası ise yoğun hitler sonucunda iyi bir optimizasyon yapılmadığı zaman site çok ağır bir şekilde açılabilir veya bulunduğu sunucunun çok fazla ramini tüketebilir.

Blogger 

Bir google hizmeti daha dediğimiz efsane özelliklere sahip bir sistem. Milyonlarca fazla kullanıcısı bulunması ve sunucu masraflarından sorumlu olmamanız çok büyük bir avantaj. Yine tasarımsal bir kuvveti olan birisinin istediği tasarıma sokabilmesi çok büyük artılarından biridir. Yalnız dezavantajlı noktalarından biri ise eklenti desteğinin fazla olmaması, ve yapılan eklentileri sitenize eklerken az da olsa bir kod bilgisine sahip olmanız gerekmesinden dolayı işin uzmanı ya da az biraz bilgi sahibi değilseniz bu sistemde zorlanacaksınıdır. Ayrıca seo konusunda google biraz ali cengiz oyunlarına başvurmuş durumda. İlk başlarda çok zor yükselme durumu olsa da sonrasında tahtı sarsılmayan bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık