Web Scriptleri Nasıl Yazılır

web scripti

İnternet’te gün içinde bayağı zaman geçiriyoruz ve onca internet sitesine giriyoruz. Peki bu internet sitesinde sistem nasıl işliyor? onca resim yazı nerede depolanıyor. Bizim tıkladığımız linkler nasıl bir yapı ile doğru sayfaya gidiyor bize verileri gösteriyor ? İşte bunlar hepsi web yazılımı olup belli bir algoritma içerisinde gelişmektedir. Peki script yazmak istiyorsak neler yapmalıyız nasıl yapmalıyız ? Sırasıyla;

1 – Programlama Dili Öğrenin

Web sitesi kodlamak için bir kaç tane dil vardır kullanabileceğiniz. Benim size önerim dünyada en çok kullanılan en çok kaynağa sahip olan PHP’dir. PHP ile web yazılımları kodlayabilir bunları ister satabilir ister kullanabilirsiniz.

2 – Yerel Sunucu Kurulumu

PHP dilini öğrendik. Sıra geldi yerel sunucu kurmaya bunun için appserv, xampp gibi programları araştırıp kurulumlarına bakabilirsiniz.

3 – Projenizi Oluşturun

Kodlamak istediğiniz projeyi önce bir kağıda çizmeniz ve detaylarını düşünmeniz sizin yararınıza olacaktır. En azından nasıl bir yol izleyeceğinizi öğrenirsiniz.

4 – Artık işe koyulalım. İlk adım : Ayar Dosyamız

Kullanacağımız ya da satmak istediğimiz yazılımlar HTML standartlarında olmayacağı için kesinlikle yönetim paneli gibi şeyler olması gerekmektedir. Bu yüzden ilk olarak mysql ayarlarını gerçekleştirerek veritabanı işlemleri ile entegre edelim. Örnek arama : PHP Mysql ile Veritabanı Bağlantısı

5 – Veritabanını Oluşturun

Veritabanını phpmyadmin üzerinde oluşturduktan sonra tablo ve kolonlarınızı oluşturun.

6 – Giriş Ekranını Kodlamaya Başlayın

Artık giriş panelinizi yapmaya başlayarak admin paneli işlemlerine başlayabilir devam edebilirsiniz.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık