Portalsepeti Kaldırma Resimli Anlatım

portalsepeti

Merhabalar, bugün ki yazımızda sizlere portalsepeti uygulamasından nasıl kurtulacağımızı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle portalsepeti nasıl bulaşıyor bunu bilmemiz gerekiyor. İnternet siteleri üzerinden indirmiş olduğunuz zararlı yazılımlarla birlikte .exe dosyası olarak bilgisayarımıza bulaşmaktadır. Kurulum sırasında aceleci davranmamız ile beraber maalesef bu dosyayı da bilgisayarımıza yükleme işlemi sonrasına internet explorer arama motoru uygulamalarımızın anasayfasına yapışmakta hatta kilitlemektedir.

 

Portalsepeti Kaldırma Resimli Anlatım

Durum böyle olunca bir çok reklam, google üzerinde arama yaparken istem dışı sitelerle karşılaşmak ve hatta internetimizin yavaşlamasına bile neden olabilmektedir. Durum böyle olunca sinirlenmemek elde değil diye düşünüyorum. Tabi ki sizlerde öyle düşünüyorsunuz ki şu anda bu yazımızı okuyor ve bilgisayarınıza maalesef portalsepeti uygulamasının bulaşmış olduğunu nasıl kaldırılacağı hakkında bilgi arayışı içerisindesiniz.

Bu yazımızı okumanızla birlikte portalsepeti uygulamasından hızlı bir şekilde kurtulabileceksiniz. Yapmanız gerekenleri sizlere aşağıda belirteceğim. Harfiyen ve sırasıyla uymanız halinde bu kötü yazılımdan kurtulmuş olacaksınız.

..::Portalsepeti Kaldırma::..

Bu portalsepetinden kurtulmak için yalnızca 3 adımla temizlememiz mümkündür. Bunları yapabilmek için öncelik olarak bilgisayarınızın gizli dosyalarını göstermeniz gerekiyor.

 

Gizli dosyaları gösterebilmek için bilgisayarınız üzerinden sırasıyla Başlat -> Denetim Masası -> Görünüm ve Kişiselleştirme -> Klasör Seçenekleri bölümüne girerek üst resimde ki gibi gizli dosya ve klasörleri göster özelliğini seçiyoruz.

YAPILACAK İŞLEMLER;

  • Virüs ve benzeri zararlı yazılımların silinmesi,

Sizlere link olarak vereceğim malwarebytes uygulamasını indirmeli ve bilgisayarınıza kurmalısınız. Sonrasında otomatik olarak tarama işlemi başlayacak ve taramanın bitmesini bekleyiniz.

UYGULAMAYI İNDİR

  • Windows içine yerleşen DLL dosyalarının silinmesi,

Bu işlemi güvenlik mod seçeneğine yapmanızı öneriyoruz. Normal olarak yapsanız da olur. Bu DLL dosyalarını kaldırmak için CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basarak görev yöneticisini başlatın. İşlemler bölümününe girerek aşağıda belirtmiş olduğum resimde ki seçili uzantı mevcutsa işlemini sonlandırın.

 

Eğer girmiş olduğunuz bölüm üzerinde ntsvc.exe dosyasını bulamıyorsanız sıkıntı yapmayın. Aşağıda ki uzantıyı takip edin.

 

Ntsvc klasörüne girerek içerisinde bulunan dosyaları siliniz. Eğer dosya silme işleminiz başarısız olursa görev yöneticisini tekrar açarak var olan dosyaya tekrar bakın. Kalktığından emin olduğunuz da bu işlemi tekrar gerçekleştirin.

Sıradaki işlemimiz kayıt defteri üzerinden zararlı olan portalsepeti uygulamasının dosyalarını silmek kalıyor. Bunun için yapmanız gereken windows tuşu veya başlat tuşuna basarak regedit yazın ve karşınıza çıkan dosyaya giriniz. Bu işlemi çok dikkatli yapmanızı tavsiye ediyoruz. Yanlış silinecek bir dosya yüzünden windows çalışma düzenini bozabilirsiniz. Böyle bir sorunla karşı karşıya kalmamak adına sizlere tarif etmiş olduğumuz şekilde yapmanızı öneriyoruz.

 

Regedit’e girmenizle birlikte yukarıda ki gibi bir bölümle karşı karşıya kalacaksınız. Burada arama yapabilmek için unutmayın F3 tuşunu kullanacaksınız.

NOT: Her arama yaparken Bilgisayar sekmesini tıklamanızı tavsiye ediyoruz. Gözden kaçırmamak adına bu işlemi birkaç defa yapacağız. Bilgisayar sekmesine bir kere basın ve sonrasında F3 tuşuna basarak explorerEx64.dll dosyasının adını yazıp aratın. Karşınıza çıkan explorerEx64.dll dosyalarını teker teker silin. Unutmayın, birden fazla dosya içerisinde yerleşebileceğini düşünerek aramalarımızı dosya bulunmayıncaya kadar tekrarlıyoruz. Tamamen silinme işleminden sonra, eğer 64 bit kullanıyorsanız ” RtMenu64.dll ” 32 bit kullanıyorsanız ” RtMenu.dll ” dosyasını da F3 ‘e basarak aratın ve tamamen silinene kadar bu işlemi gerçekleştirin. Bu işlemlerin bitmesinden sonra son olarak F3 tuşuna basın ve ” portalsepeti ” dosyasını aratın. Karşınıza portalsepeti ile ilgili bir şey çıkarsa onuda silmeyi ihmal etmeyin.

SON BÖLÜM;

Arkadaşlar en önemli kısım burasıdır. Bu işlemi de başarıyla tamamlamanız sonucunda portalsepetinden kurtulmuş olacaksınız.

Bilgisayarıma girin ve C Klasörü içerisinde Windows klasörünün içeriğine giriniz. System32 klasörünü bularak onunda içine giriniz. Girmiş olduğunuz System32 klasörünün içerisine GroupPolicy adlı dosyanın bulunup bulunmadığını kontrol edin. Eğer gözükmüyorsa konumuzun ilk başında dediğimiz gibi tekrar gizli dosya ve klasörleri göster dememiz gerekmektedir. Gösterme işleminden sonra GroupPolicy adlı klasöre erişim sağlamış olacaksınız. Bu klasörün içeriğinde aşağıda ki resimde belirtmiş olduğumuz gibi bir dosya bulunacaktır.

 

Yapacağınız işlem, GroupPolicy dosyasının içerisine Machine klasörünü göreceksiniz. O dosyanın içerisinde de Registry.pol dosyasına ulaşacaksınız. Bu dosyayı silmeniz gerekiyor. Bu işlemin hemen sonrasında da C:\ProgramData klasörüne girerek, ntuser.pol dosyasını silmeniz gerekmektedir.

 

Bu dosyaları silmenizin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Bilgisayarınızın açılmasıyla birlikte, tarayıcılarınıza bulaşan portalsepeti uygulamasını kaldırmak olacaktır. Bu işlemi nasıl gerçekleştireceğiz onuda sizlere resimli olarak göstermeye çalışalım. İnternet Explorer, Chrome veya Mozilla gibi tarayıcılar kullanıyorsanız tarayıcılarınıza sağ tuş özellikler yapınız.

http://www.portalsepeti.com/?bd=hp&oem=100&uid=SATAXSSD_879E0722030800030950&version=2.0.0.998&pid=414031160&cs=6b40086343fd7713fce0f6bb0de5aa435

 

Yukarıda ki resimde göreceğiniz gibi Hedef bölümü üzerinde yer alan exe” kısmından sonraki bölüm uzantınızı resmin üzerinde paylaştım. O bölümü olduğu gibi silip uygula ve sonrasında tamam demeniz yeterli olacaktır. Bahsetmiş olduğum bu işlemleri düzgün ve sırasıyla yapma işleminiz sonrasında portalsepetinden kurtulmuş olacaksınız. Böylece var olan sorunlarınız geride kalmış olacak. Sitemize destek vermeniz adına konumuz hakkında yorum yapmaktan kaçınmayın. Hala sorunlarınız devam ediyorsa bu başlık altından bizlere var olan sorunlarınızı dile getirebilir çözüm bulabilirsiniz.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık