E-ticarette Dönüşüm Oranınızı Arttıracak 5 Öneri

e-ticaret-donusum-oranini-arttirma

Potansiyel müşterilerin arasından reklam yolu ile birlikte önceden belirlediğiniz bir eylemi yapan ziyaretçilerin oranı olarak açıklanabilen dönüşüm oranı, günümüzde e-ticaret siteleri için satış oranlarını arttırmak ve potansiyel müşteri oranını arttırmak amacı ile kullanılan en önemli verilerden birisi oluyor. E-ticaret şirketleri, dönüşüm oranlarını arttırarak karlarını ciddi seviyelere çekebiliyorlar.

Dönüşüm oranınızın yüksek olduğunu düşünüyorsanız, ufak detaylar sayesinde bu oranı maksimuma çıkarabilirsiniz. Biz de dönüşüm oranınızı daha da yüksek seviyeye çıkaracak olan 5 yöntemi sizlere anlatmaya çalışacağız.

Yüksek çözünürlüklü resimler kullanın

Özellikle e-ticaret alanında ürünün görselinin yüksek çözünürlüklü ve dolayısıyla yüksek kaliteli olması, kullanıcılar tarafından aranan bir özelliktir. Ürün tanıtımında kullanacağız görselin net olması, anlaşılabilmesi gibi özellikler dönüşüm oranlarınızı doğrudan etkileyebilir. Yapılan araştırmalarda, farklı reklam çalışmaları incelenmiş ve resim kalitesinin yüksek olduğu reklamların dönüşüm oranlarının çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Başlıklarınız ilgi çekici olsun

“Alt tarafı kısa bir başlık canım, ne olacak ki?” diyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Başlıklarınız, ilgi çekici ve merak uyandırıcı olursa kullanıcıların davranışları da olumlu yönde etkilenir. İçerik ve reklamlarınızı hazırlarken, merak uyandıran, ilgi çekici olan ve kullanıcıları tıklamak için yönlendirici olan başlıklar kullanın. Yine yapılan araştırmalarda pek çok ziyaretçi bir ürün ile ilgilenmese bile başlıktan dolayı merak edip ürünü inceliyor, bir kısmı bu ürünü satın alırken diğer kullanıcılar da bu ürün sayesinde siteye yönlenmiş ve alışveriş yapmış oluyor. Bir taşla birçok kuş! Başlık demişken, email marketing konusunda da başlıkların ilgi çekici olması maillerin açılma oranını arttıracaktır.

Güven verin

Özellikle e-ticaret sitelerinin güvenilir olması kullanıcılar için aranan birincil özelliktir. Siz her ne kadar güvenilir bir site hazırlarsanız hazırlayın, bu güveni potansiyel müşterilerinizi aktarabilmeniz gerekiyor. Bu sebeple uygulayabileceğiniz çok kolay ancak etkili yöntemler bulunmaktadır. Örneğin, siteniz üstünden daha önce alışveriş yapan ziyaretçilerinizden yorum isteyebilir ve bu yorumları sitenizde yayınlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra sitede canlı destek olması ya da iletişim telefonlarının sürekli aktif olması güvenilirliği yükseltecektir.

Ürün videoları ekleyin

Fotoğraflar, ürünlerinizin satılması için etkili olsalar da ürün tanıtımı yaptığınız bir video daha ilgi çekici olabilir ve kullanıcıları satın almaya yönlendirebilir.

Kargo hizmetini ucuza sağlayın

Birçok kullanıcı, istediği ürünü Google’da veya sitenizde aratırken ürünün fiyatından önce kargo fiyatına bakacaktır. Nakliye firmalarıyla anlaşma yaparak ücretleri düşürebilir ya da tüm nakliye masrafını siz karşılayabilirsiniz. Böylelikle dönüşüm oranlarınız kesin olarak artacaktır.

E-ticarette dönüşüm oranlarını arttıracak daha birçok yöntem bulunuyor. Fakat basitten başlamak, her zaman faydalı olacaktır. Yukarıda sizler için basit yöntemlerden bahsettik, e-ticaret sitenizdeki dönüşüm oranlarını arttırmak için öncelikle bahsettiklerimize bir göz gezdirin.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık