Apple’da Üçüncü Çeyrek Kötü Geçti

Apple’da Üçüncü Çeyrek Kötü Geçti

Apple için açıklanan yeni mali tablolarda firmanın gelirlerinde düşüş yaşadığı görüldü.

Apple tarafından yapılan son üç çeyrek açıklamasında da markanın düşüş yaşaması dikkatlerden kaçmadı. Öyle ki bu düşüşler ile birlikte üç dönem arka arkaya ilk defa kötü bir rapor açıklayan Apple, bu konuda kendi tarihine de önemli bir iz bıraktı.

Kardan Zarar Etti

Yapılan resmi açıklamalarda 2016 yılının üçüncü çeyreği itibariyle kardan zarar ettiğini söyleyen Apple, 2015 yılına göre yüzde 9 oranında bir kayıp yaşadı. 2015 yılında 11 milyar dolarlık bir gelir elde eden Apple, 2016 yılında yaşanan düşüşün ardından 9 milyar dolarlık bir miktara geriledi. Fakat düşüşe rağmen 9 milyar dolarlık net bir gelir elde eden Apple, böylece sektörün en güçlü markalarından birisi olduğunu da göstermeye devam etti.

Toplam Gelirde Düşüş Var

Markanın toplam elde ettiği gelir ise 46.9 milyar dolar olarak belirlendi. Aynı durumun 2015 yılındaki oranı ise 51.5 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Bu bakımdan firmanın 2015 ile 2016 yılı arasında yüzde 9’lara varan bir düşüş yaşadığı pek çok farklı gelir kaleminde görülürken bu düşüşün nedenleri sektörde artan rekabete bağlandı. Öyle ki sektörde giderek artan rekabet satışların daha düşük olması ve pastadaki payın eşit bir şekilde dağılmasına neden oluyor. Özellikle Apple’ın Çin etkili yaşanan gelişmelerden oldukça zarar gördüğü tahmin ediliyor. Tüm bu gelişmelere rağmen 2017 yılında iPhone 7 serisinin yüksek satış rakamlarına ulaşma ihtimali Apple’ın 2017 yılını daha iyi bir şekilde geçirmesini sağlayabilecek. Bu bakımdan şu anda tüm gözler yeni yıla çevrilmiş durumda.

Özellikle markanın en yakın rakibi olan Samsung‘un Galaxy Note 7 serisini geri çekmesi ve bu kullanıcıların yeni bir telefon alacak olması en çok ön plana çıkan ismin Apple olmasını sağlıyor. Bu bakımdan sektördeki rüzgar Apple lehine dönmeye başlarken tüm bu gelişmelerin satış rakamlarına da yansıması bekleniyor. Önümüzdeki aylarda açıklanacak yeni istatistiklerde düşüşün devam etmesi Apple adına ciddi bir tehlike oluşturabilecek durumdayken satış rakamlarının hızlanması da tam ters bir etki yaratabilecek durumda. Bu bakımdan önümüzdeki aylarda elde edilecek satış rakamları Apple’ın sektördeki durumunu da belirleyecek.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık