Ziyaretçileri Sitede Tutma Yöntemleri

Ziyaretçileri Sitede Tutma Yöntemleri1

Bilindiği üzere sitenize gelen bir ziyaretçi sitede ne kadar çok fazla kalırsa bu SEO açısından önemlidir. Bunun içinde web sitenizde içerik hazırlarken mutlaka kullanıcıların ilgisini çekebilecek ve onları daha fazla tutmaya ve okumaya yöneltecek olan hareketler yapmanız gerekiyor. üstelik içerikleriniz ne kadar kaliteli ve de dikkate alınır bulunursa ziyaretçilerin sitenize gelme olanağı da bir o kadar yüksek olacaktır. İşin teknik yönüne bakacak olursak web site trafiği analizlerine göre önemli bir metrik kullanıcının sayfa üzerinde geçirmiş olduğu zamandır. Dolayısıyla bu zamanı artırmak için farklı stratejiler uygulamanız gerekiyor.

Şimdi burada bir örnek verecek olursak kullanıcı sayfa da 4,5 görüntüleme yapıyorsa bu iyi br sonuçtur. Ancak toplam sayfa üzerinde geçirdiği süre eğer ki 45 saniye de kalırsa bu durumda kullanıcı iyi bir zaman geçirmemiş demektir.

Sayfa üzerinde geçirilen süreyi nasıl artırabilirsiniz?

İçerik Kalitesi

Kullanıcıların sayfadaki ziyaret sürelerini uzatmak için kalitenizi artırmanız gerekiyor. bunun yanı sıra içeriklerinizde hep bir sonraki adımı merak ettirecek konulardan bahsetmelisiniz.

Sade Site Tasarımı

Sitenizin tasarımını her zaman sadelikten yana seçmelisiniz. Çünkü kullanıcıların sitede kalma oranlarını etkileyen faktörler arasında sitenin karmaşık olmaması geliyor. İnsanlar içeriklere ne kadar rahat ulaşırlarsa o kadar çok süre sitede kalıyorlar.

Yazı Fontu

Yazı içerikleri kadar yazının stilide önemli bir konu. Bunun için sitenizde kullandığınız fontun anlaşılabilir olmasını sağlamalısınız. Kolay okunan fontlar başarılı olacaktır.

İlgi Çekici Görseller

İçerikler kadar görsellere de önem vermeniz gerekiyor. Görsellerinizin kalitesinin yüksek olmasını sağlayın. Siteye görseller üzerinden de ziyaretçi sağlayacağınızı unutmamalısınız.

Videolar

Kullanıcıların sevdiği bir başka konu ise videolardır. Bazı kişiler makale okumak yerine video izlemeyi tercih edecektir.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık