Sosyal Medyanın Seo’ya Etkileri

sosyal-medya

Sosyal medya platformları günümüzde en çok kullanılan, popüler ve günümüzün vazgeçilmez birimlerinden bir tanesi durumuna geldi. Sosyal medya’nın günlük hayatta bu kadar önemli bir hale gelmesi, arama motorlarınında bu platformlara önem vermesine neden oldu.

Google, yeni geliştirdiği algoritmalar ile sosyal medya birimlerini etkili kullananlara büyük avantajlar sağladı. Bununla birlikte kalmayıp, Google kendi sosyal medya platformu olan Google plus’u insanların hizmetine sundu.

Önceki dönemlerde sosyal imleme siteleri önemli durumdayken, bu tarz sitelerin link çöplüğüne dönüşmesi, bu platformların yerine sosyal medya birimlerinin gelmesini sağladı. Sosyal medya sayfaları bulunup, bu sayfalar üzerinden özgün, kaliteli ve etkili paylaşımlar yapan web master’lar Google’dan büyük artılar kazanıyor.

Sosyal medya hesapları bulunan web sayfaları, büyük kullanıcı kitlelerini bu sayfalara çekebilmekte ve bu sayfalar üzerinden yapılan anlık bir paylaşımda site üzerine ziyaretçi akışı sağlanabilmektedir. Arama motorları tarafından en çok değer gören sosyal medya birimlerini sırasına göre listeleyelim.

  1. Google Plus
  2. Scoop.it
  3. Pinterest
  4. Tumblr
  5. Facebook
  6. Twitter
  7. Delicious

Web sayfasının bu hesaplara sahip olması ve bu birimler üzerinden düzenli bir şekilde sosyal paylaşımların yapılması, sitenin güncel, özgün durmasına olanak sağlamakta ve arama motorları tarafından değer görmesini sağlamaktadır. Sosyal medya birimlerinin bir diğer faydası ise ücretsiz ve kalıcı bir backlink olanağı sağlamasıdır. Bu tarz platformlardan alınan backlinkler, ilerki aşamalarda olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Seo’da en önemli konuların başında gelen sosyal medya birimleri, ilerki zamanlarda da önemi kaybetmicek gibi duruyor.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık