PHP Hangi Framework Seçmeliyim

php framework

PHP kodlayanlar arasında bir çok parçaya bölünmüş durumdalar. Bunun nedeni ise spagetti kodlama dedikleri o ana göre rasgele kodlayıcılar, ya da belli bir framework çatısı altında olanların fanatiklik yaparak kullandıkları framework övmeleri altında ayrışmalar söz konusu. Bu duruma bizde bir açıklık getirmek ve hangi framework iyidir, kötüdür demek yerine artıları eksileri konuşup sonuca ulaşmayı düşündük. Bu yazımızdan sonra sizin de eğer framework başlama gibi bir düşünceniz varsa hangisine başlayacağınıza yardımcı olacaktır.

PHP’de bilinen ve kullanım alanı yaygın olan frameworklerden bazıları; Yii, Codeigniter, Phalcon, Laravel ve Symfony olarak listelenmektedir.

1 – Yii

Güven sloganıyla ön plana çıkan bu framework piyasada yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, giriş seviyesinde bilgiler için Türkçe kaynaklar bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca Active Record yapısı sayesinde veritabanında büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

2 – CodeIgniter

Laravel’in yaygınlaşmasından sonra popülerliğini kaybetse bile hala çok geniş kitlelerce kullanılan ve aranılan bir framework çatısıdır. Çok yaygın Türkçe kaynaklara sahiptir. Yalnız çok büyük projelerde kullanmayacaksanız, bu framework yapısı altında çalışmamanızı öneririz. Bunun yerine laravel daha yararlı olacaktır.

3 – Phalcon

C dili ile yazılmış olan bu framework, c dilinin etkisini iyice hissettiriyor. C dilinin gücünü arkasına alması sağlamlığı ve güvenilirliği konusunda kişiyi ikilemde bırakmıyor. Yüksek performans sağlaması başlıca tercih sebeplerindendir.

4 – SymFony 2

Symfony framework yapısı kaynak olarak zengin olsa ve güçlü bir çatıya sahip olsa da bir takım dezavantajları yüzünden diğer frameworklerin arka planında kalmak zorunda kalıyor. Bunlardan bir kaçı, tasarım sistemini içinde barındırmaması, hala bir çok sitede kullanılan PHP4 gibi eski php sistemleriyle entegre şekilde çalışamaması bunlara örnektir.

5 – Laravel

Sanırım hem ülkemizde hem dünya’da en revaçta ve en popüler framework çatısı Laravel’dir. Kendine has geliştirilen sistemleri ve tasarım motoru ile kullanım kolaylığı ön plana çıkıyor. Ayrıca en küçük projelerinizde bile Laravel kullanabilmeniz kısa sürede bir çok iş çıkartabilmenize yarar sağlıyor.

Kısacası frameworkler ve haklarında az bilgi bu şekildedir. Hangi framework’ü seçtiğiniz size kalmış bir durum.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık