Mobil Uygulama Nasıl Yazılır?

Mobil Uygulama Geliştirme

Teknoloji ve bilişim konuları açıldığı zaman artık herkesin dilinde bilgisayarlardan daha çok tabletler ve cep telefonları konuları gündemde. Gittiğimiz herhangi bir mekanda ne kadar muhabbet etmeye çalışsak bile elbet birilerimizin elinden telefonlar düşmüyor. Telefonlar bu kadar popüler iken, mobil uygulama geliştiriciliği çok kazançlı bir rol modeli olmaya başladı. Sizde yazılım ve programlama ile ilgili iseniz, yazacağınız bir mobil uygulama ile çok güzel paralar kazanarak güzel konumlara gelebilirsiniz. Peki mobil uygulamalar nasıl yazılır bir bilginiz yok mu? Mobil uygulama yazmak için nereden başlamalıyım diye kendinize soru soranlardan iseniz size az çok nerelerden başlayabileceğiniz konusunda bilgiler vereceğiz. O zaman başlayalım.

PLATFORM BELİRLEYİN!

Öncelikle mobil uygulama yazmak için hangi platforma uygun uygulamalar üretmek istediğinizi belirleyin. Android için mi yazılım geliştireceksiniz? Yoksa İOS sistemler için mi uygulama geliştireceksiniz. Eğer cevabınız her ikisinden biri ise kesinlikle öğrenmeniz gereken dil Java’dır. Eğer Android ise sizi daha farklı seçeneklerde beklemektedir. Yalnız İoS işletim sistemi için bilmeniz gerekenler ya Java dilidir. Ya da Swift programlama dilidir. Android için geliştirme yapmak istiyorsanız eğer aşağıdaki başlıklarda belirtilen dil ve platformlar aracılığı ile geliştirme yapabilirsiniz.

JAVA / ANDROID STUDIO İLE MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRMEK

Eğer Android işletim sistemleri için işin hakkını vererek uygulama geliştirmek istiyorsanız, Java dilini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun dışında Google şirketinin Android için geliştirdiği Android Studio IDE’si ile çeşitli uygulama geliştirmeleri yapabilirsiniz.

PHONEGAP / CORDOVA

Eğer java dili bana ağır geliyor ben daha kolay bir şekilde mobil uygulama geliştirmek istiyorum diyorsanız, Phonegap platformunun geliştirdiği Cordova uygulama aracılığı ile çeşitli mobil uygulamalar geliştirmeniz oldukça kolay olacaktır. Bilmeniz gerekenler, HTML, CSS, JAVASCRIPT ile sınırlı olacaktır. Bu üç script dilini kullanarak oluşturulan başarılı uygulamalar Play Store’da yer almaktadır. Ayrıca geliştirme işini daha kolaylaştırabilmek için çeşitli framework yapıları ile hız kazanabilirsiniz.

KİWİ İLE MOBİL UYGULAMA GELİŞTİRMEK

Python diline hakim birisi iseniz, Kiwi platformu aracılığı ile python kodları yazarak mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz. Pek kullanılmasa da birçok farklı özelliği ile ön plana çıkan bu platform, genellikle basit uygulamalar ve basit oyunlar için kullanılmaktadır.

OYUN GELİŞTİRMEK İÇİN KULLANILAN PLATFORMLAR

Eğer oyun geliştiriciliği yapmak istiyorsanız aşağıdaki platformları kullanabilirsiniz.

UNITY3D Oyun Motoru ile Mobil Uygulama Geliştirmek

C# veya Javascript biliyorsanız, Unity3D oyun motorunu kullanarak çeşitli oyunlar geliştirip markete uygulama yükleyebilirsiniz. Şuanda Play Store’da bulunan ünlü birçok oyunun alt yapısı Unity3D oyun motoru ile kodlandı.

Phaser ile Mobil Uygulama Geliştirmek

HTML, CSS, JAVASCRIPT biliyorsanız oyun geliştirmek için Phaser oyun motorunu kullanabilirsiniz. Sürekli güncelleme alan ve kütüphanesi geliştirilmeye çalışan Framework’ün geleceği ise oldukça parlak.

 

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık