Microsoft, 3 Boyutlu Dokunmatik Özelliği İçin Patent Aldı!

Microsoft, 3 Boyutlu Dokunmatik Özelliği İçin Patent Aldı

Son birkaç sene boyunca çıkması planlanan 3 boyutlu dokunmatik özelliğinin tamamı ile patentini Microsoft şirketi satın almış durumda. Microsoft, Nokia şirketini satın aldıktan sonra McLaren adı ile yeni bir model üzerinde çalışmaya başlamıştı ve bu modelin 3 boyutlu dokunmatik teknolojisine sahip olacağını belirtmişti. 3 boyutlu dokunmatik nasıl çalışıyor? Bu özellik ile beraberinde kullanıcılar, parmaklarını monitörün üstünde hareket ettirerek işlemlerini rahatlıkla yapabileceklerdi. Cihaz artık piyasaya sürülmedi.

Ekran Üzerinden Parmakların Açısı Algılanıyor!

Ancak geçmiş olduğumuz zamanlarda Microsoft, 3 boyutlu dokunmatik teknolojisine ait olduğu söylenmekte olan oldukça yeni bir patent aldı. Bu teknoloji sayesinde ekran üzerinde parmakların açısı algılanmaktadır. Microsoft, 3 boyutlu dokunmatik özelliğini McLaren modeli ile birlikte piyasaya sunmayı düşünmüştü fakat bundan kısa bir süre önce vazgeçmişti. Ayrıca bu özelliğinin Windows 10’a entegre bir şekilde sürüleceğini belirtmekte idi. Fakat artık bunlar ile ilgili resmi bir ağızdan açıklama getirilmedi. Bu haberler, satın alınan patentteki teknolojinin bundan sonra hiçbir şekilde kullanılmayacağı anlamına gelmemektedir.

Özelliğin Çıkmayacağı Anlamına Gelmiyor!

Bir bakmışsınız ki bundan sonra tanıtılmakta olan ilk Lumia’da üç boyutlu dokunmatik monitör bulunuyor. Bu yüzden teknoloji devlerinin yapmış olduğu açıklamalara direkt olarak inanmamak ve politik bir bakış açısı ile bakmak gerekiyor. Bu yüzdendir ki günümüzde pek çok teknolojik şirket çeşitli srprizler yapmak amacı ile ürünleri çıkmadan önce bütün bilgileri sunmamaktadırlar.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık