Logoda Renklerin Markalar İçin Önemi

Logoda Renklerin Markalar İçin Önemi

Hayatımızda sürekli farklı insanlarla tanışırız ancak bu insanların bazılarını daha sonra hatırlar bazılarını da hatırlamayız. Bizim için sonrasında onu hatırlatacak detaylar önemlidir. Mesela katıldığınız bir davette direk göze çarpan çılgın bir kırmızı elbise giymiş kadını veya siyah bir takım elbisenin altına altın sarısı papyon takmış bir adamı daha sonra hatırlayabilirsiniz. İşte burada zihnimizde bize onu hatırlatan küçük bir altın sarısı papyon ve çılgın bir kırmızı elbisedir. Renklerin insan zihnindeki etkisi çoktur. Zihnimiz bu renkleri kodlar ve hafızaya alırlar sonrasında bu renkleri gördüğümüz zaman o kişileri ve konuşmaları direk olarak hatırlarız.

Bunu aynen bu şekilde markalar için konuşacak olursak logonuz bir anlamda sizin söylemeye çalıştıklarınızı anlatır ve sizden çok daha kolay ve etkili bir şekilde ifade eder. Peki, logonuzla markanızı hatırlatmak istediğiniz zaman ne yapmalısınız.

Unutmayın ki renkler direk olarak duyguları hareket geçirir. Logolardaki renklerde bu anlamda direk duygulara seslenir. Mesela burada Samsung’un logosu neden mavi veya da Starbucks neden yeşil şeklinde düşünebilirsiniz.

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır? makelemizde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

RENKLER VE HAREKETE GEÇİRDİĞİ DUYGULAR

Sarı

Sarı insanları üzerinde canlılık yenilik ve tazelik verir. Bunun içince McDonald’s logosunda sarı renklerini kullanmıştır. Bir örnek daha verirsek Ferrari’ de bu rengi kullanan bir araçtır.

Mavi

Mavinin güven verici olan bir hissi vardır. Durgunluk ve derinlik uyandırır. Konforu yaşamı hatırlatır. Bunun içinde Samsung ve Ford markalarında bu rengi kullanmışlardır.

Turuncu

Turuncu renk yaratıcılığı, kararlılığı ve enerjiyi uyandırır. Fantada buradan yola çıkarak logosunda turuncuyu kullanmıştır.

Kırmızı

Kırmızı heyecan, adrenalin, ateş ve kan’ı simgeler. Redbull , Coca Cola ve Youtube logosunda bu rengi kullanmıştır.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık