İnternet Sitesinde Renk Seçimi

İnternet Sitesinde Renk Seçimi1

Bir internet sitesinde ziyaretçi ile etkileşim önemli bir konudur. Bunun için sitenize gelecek olan ziyaretçilerinizle iyi bir etkileşim oluşturulması gerekiyor. Burada bir etkileşimden bahsettiğimiz zamanda elbette ki sitenin görselliği ve renk uyumu çok önemli. Yani sitenizin grafiklerinde kullanmış olduğunuz renk tonları ve elementlerin birbirine olan uyumu hatta kullandığınız yazı tipi bile etkileşimi artıran faktörler arasında gösterilmektedir.

Eğer ki sitenizin tasarımına yeni başlayacaksanız o zaman dikkat etmeniz gereken ilk nokta renk kodlarıdır. Yani renkleri kolay bir şekilde tespit ediyor olmanız size kolaylık sağlayacaktır. Elbette ki burada anlattığımız gibi tercih yapma işlemi de yalnızca tasarımla ilgili değil. Bunu bir kıyafet gibi düşünebilirsiniz. Bir kıyafet ne kadar göz alıcı olursa olsun doğru kombinlenmediğinde istenilen etkiyi yaratamaz. Bunun içinde sitenizin komple bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekiyor.

Site tasarımı ve renk seçimi!

İnternet sitesi tasarımında renk seçimini belirleyen bir takım faktörler vardır. Bunların başında da sektörünüz geliyor. Yani siz sağlık sektörü üzerine kurulmuş olan bir web sitesi hazırlıyorsanız burada siyah bir tasarım kullanamazsınız. Kullanmanız gereken renk tercihi beyaz ya da açık mavi olmak zorundadır. Çünkü bu renkler sağlık ve sıhhati temsil edecektir. Bu şekilde sitenize gelen bir ziyaretçi karamsar bir tablo ile karşılaşmamış olur.

Şirketiniz için kurumsal bir web sitesi hazırlıyorsanız burada tercih etmeniz gereken renk ise logonuzla aynı olmalıdır. Logo bir markanın ismidir. Çünkü adınızın geçmediği pek çok yerde logonuz farkındalık yaratabilecektir. Logo da kullandığınız renklerinde yine yukarıda belirtmiş olduğum gibi sektörünüzle alakalı olması önemli. Ancak bazı sektörler var ki uç noktalarda bir tasarım yaparak başarısını da ispat edebilirler.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık