Facebook’ta Yüzen Videolara Merhaba

Değerli okuyucularımızın büyük bir merakla ve heyecanla haberlerimizi takip ettiğinizi bilmekteyiz. Bu nedenle en güncel ve geniş bir kesimi ilgilendiren teknoloji haberlerimizi sizlerle paylaşıyoruz. Bugünkü haberimiz en çok kullanılan sosyal medya sayfası olan Facebook’u yakından ilgilendiriyor.

Facebook hesaplarınıza eklediğiniz arkadaş listenizde bulunan kişiler tarafından her gün sayısız paylaşım yapılmaktadır. Bu yapılan paylaşımlarda resimler ve yazıların yanında önemli bir çoğunluğunu videolar kaplamaktadır. Paylaşım sayfaları üzerinde görsellerle aynı anda verilmek istenen mesajın birleştirilmesiyle birlikte oluşturulan bir video veya müziklerin yer aldığı çeşitli videolar bulunmaktadır. İşte bu yoğunluk nedeniyle videolarla ilgili sürekli bir yenilik yapılma çabasına girilmektedir. Hatırlayacağınız gibi ekranları kaydırırken kendiliğinden açılma özelliğiyle kısa bir süre önce tanışmıştık. Birçok kişi tarafından hoş karşılanmayan bu özelliği ayarlardan kapatabiliyorduk. Ancak geçtiğimiz günlerde Facebook videolarla ilgili yeni bir özelliği daha yalnızca bir kesimle tanıştırdı.

Facebook’tan video paylaşmayı ve paylaşılan videoları takip etmeyi alışkanlık haline getirmiş olan kişilere, gezintilerini daha rahat yapabileceklerini müjdeleyen haberi paylaşıyoruz.

Facebook videolarda büyük yenilik!
Buna göre sadece bilgisayarlar aracılığıyla açılan web sürümlerinde kullanılan bu özellikle birlikte videolar istediğiniz bir yöne hareket etmektedir. Yukarı, aşağı, sağa, sola kaydırabileceğiniz videoları izlerken aynı zamanda güncellenen yeni paylaşımları görme imkânınız bulunuyor. Örneğin, haber kaynağı üzerinde yapılan diğer paylaşımları incelerken aynı zamanda müzik dinleyebileceksiniz. Özetle, yukarıdaki verdiğimiz örnekteki gibi birçok işlevi aynı anda gerçekleştirebileceksiniz.
Gelelim Facebook üzerinde hem gezinmek, hem de aynı anda video dinlemek için geliştirilen bu özelliğin detaylarına…

Facebook’un videoları taşıma imkânı sunduğu bu özelliğe “Floating Video” adı verilmektedir. Türkçe çevirisi yüzen video anlamına gelmekte ve pencerenin istediğiniz bir yanına taşınmaktadır. Videoların sayfanın üstüne ayarlaması, ekran boyutunu tam hale getirecek olan butonun hemen yanında bulunmaktadır. Ancak henüz mobil sürümlerde kullanılmayan bu özellikle ilgili ne zaman geçerli olacağı konusunda bir bilgi paylaşımı yapılmamıştır.

Yüzen videolar için acele etmeyin!
Haberimizi okuduktan sonra Facebook üzerinden atacağınız turları daha eğlenceli hale getirebilecek olan bu fonksiyonu hemen denemek için adreslerinize yönelebilirsiniz. Ancak hayal kırıklığına uğramamanız veya bulamadığınız için kendinize sıkıntı yapmamanız için sizi baştan uyaralım. Yüzen video fonksiyonu henüz tüm kullanıcılara açık hale getirilmemiştir. Yalnızca belli bir kesim bu özelliği deneyebilmektedir. Tüm kullanıcılara ne zaman açılacağı konusunda ise herhangi bir tarih bulunmamaktadır. Yakın bir zamanda aktif hale gelmesi beklenen özellik, kuşkusuz telefonlarda da yer almasıyla birlikte büyük bir avantaj sağlayacak. Haberi duyar duymaz internet sayfalarına koşan kişilerden henüz kullanılmamış olmasına rağmen olumlu yorumlarla karşılaşıldığını görmekteyiz. Kullanışlı olup olmadığını ve istekleri ne kadar karşılayabildiğini ise özelliği keşfettikten sonra daha iyi göreceğiz. Diğer özellikler gibi açıp kapatma özelliğinin olup olmayacağı da bilinmemektedir. Büyük bir merakla bu özelliği bekleyen güçlü bir kitlenin olduğu inancındayız.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık