Facebook GRAPH API EXPLORER Virüsü Ve Kurtulmanın Yöntemi

Facebook Friendly Marketing

Facebook üzerinden bir arkadaşınızın adıyla ”yorumda sizden bahsetti” dediği an içerik video görseliyse tıklamadan önce bu aşamaları dikkate alın! Facebook üzerinden tarayıcı virüsleri kaçınılmaz olduğu gibi sizler adına paylaşımlar gerçekleştirir. Bazıları teknik olarak virüs sayılmamış olsa bile can sıkıcı bir durum haline gelebilir.

BU VİRÜSÜ NASIL ANLARSINIZ ?
1-) Paylaşım yapan kaynak olarak GRAPH API EXPLORER yazar. Bu bir örnektir başka isimlerde yazabilir.
2-) Facebook geçtiğimiz sene videolara otomatik oynat seçeneği getirmiştir. Bu sayede videonun üzerine geldiğinizde video otomatik başlamıyorsa tehlikelidir.
3-) Video bir haber sitesi paylaşımıda olabilir ve otomatik oynatmayabilir. Yapmanız gereken videonun ilk yorumuna. Paylaşan kişi onlarca insanı etiket etmişse bu bir virüstür.

BU VİRÜS BULAŞIRSA NE YAPAR?
Kullandığınız web tarayıcılarını yavaşlatır.
Rastgele sitelere giriş yapar. uygunsuz sitelere ve kumar vb. gibi sitelerde olabilir
Virüsün türüne göre uzaktan erişim imkanı sağlanabilir. Kötücül yazılımlar ile entegrasyonu yapılmışsa bu mümkündür!
Sizin adınıza otomatik olarak facebook’ta paylaşım yapar ve tıklayanlar da aynı şekilde bu virüsü kapar.! Sinir bozucu bir hal alır!

Görseli paylaşan GRAPH API EXPLORER yazısını tıklayın yada https://developers.facebook.com/tools/explorer/sayfasını tıklayın.

Görselde işaretlediğim yerde seçenek ”DEBUG ENABLED” yazar. orayı tıklayın DEBUG DİSABLED seçeneğini tıklyıp ”SUBMİT” tıklayın. Virüsü yemeyi beklemeyin yine bu işlemi yapın virüs sizden uzak dursun!

Bilinmesi gereken bir diğer nokta bu teknik olarak bir virüs değildir. Sadece sizleri biraz yormak ve çeşitli amaçlarla hazırlanmış düzeneklerdir.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık