Bilişim Sözlüğü

Terimler ve anlamları için bir harf seçiniz.

Reklam Alanı
Detaylı Bilgi
Android

Android, Google ve Open Handset Alliance şirketlerinin ortaklaşa hazırlamış oldukları ve zaman içerisinde tüm hisselerini Google şirketinin satın almış olduğu bir mobil işletim sistemi modelidir. Linux tabanlı olarak geliştirilmiştir. Açık kaynak kodu sayesinde birçok farklı yazılımcı tarafından geliştirilebilir.

ASP

ASP, İngiliazce anlamı ile Active Server Pages cümlesinin kısaltılmış halidir. Microsoft firması tarafından geliştirilmiş olan ve IIS içerisinde çalışan bir yazılım dilidir. Günümüzün PHP ile birlikte dinamik web siteleri oluşturmak için kullanılan en yaygın kod biçimidir. Kodsal anlamda HTML, CSS, PHP ile benzerlik gösterse de işlevsel anlamında tamamı ile farklı bir komplike yazılım dilidir. Microsoft tabanlı sunucular dışında çalıştırılamaz.

Blogger

Blogger, Google tarafından ücretsiz olarak sunulan ve XML tabanlı bir ücretsiz içerik yönetim sistemi uygulamasıdır. Tek başına (blogspot.com) uzantılı kullanılabildiği gibi aldığınız alan adlarını Google sunucularına yönlendirerek de Blogger sistemi ücretli domain altyapısında da kullanabilirsiniz. XML altyapıda olmasına rağmen tıpkı bir PHP yazılım gibi son derece işlevsel çalışır ve kullanıcılarına içerik ekleme, tema değiştirme, Adsense reklamları ekleme gibi birçok önemli detayı arayüzü içerisinde sunar.

Detaylı Bilgi
CPanel

CPanel, Unix (Linux) tabanlı işletim sistemleri içerisinde çalışan ve son derece esnek bir hosting yönetim paneli yazılımıdır. Bu sistem, hosting hesaplarınızın tamamını tek bir panel üzerinden yöneterek rahat bir şekilde web sitelerinizin hosting entegrasyonunu sağlamanıza imkan tanıyor. Lisanslı bir yazılımdır ancak hosting hesaplarında ücretsiz olarak satılmaktadır.

CSS Sprite

CSS Sprite, web siteleri oluştururken resimleri birçok farklı sorgu ile getirmek yerine tek bir alandan koordinatlar sayesinde çağırma imkanı sunan gelişmiş bir yazılım şeklidir. Tek bir resim içerisinde site içerisinde kullanacağınız tüm görselleri birleştirebilir ve koordinatlar ile birlikte bu resimden tüm görselleri çağırabilirsiniz. Bu sayede birçok farklı resim çağırıp sorgulatmak yerine tek bir görselden içerikler çağırabilirsiniz.

Datacenter

Datacenter, Türkçe adı ile Veri Merkezi olarak bilinir. Bilgisayar ve telekominikasyon sistemlerine veri ambarı sistemleri gibi yüksek enerji ve internet gereksinimi duyan olanakların barındırıldığı yüksek donanımlı tesislere verilen isimdir. Sunucu ya da sistem odası olarak da bilinirler. Datacenter bünyesinde genellikle sunucular barınır ve bununla birlikte çok yüksek bir internet ağı ile birlikte güvenilir bir elektrik sistemi de mevcuttur. Online veri barındırma sistemlerinin güven içerisinde tutulduğu tesislere verdiğimiz bir isimdir.

Exim

Exim, Unix (Linux) tabanlı sunucuların mail akışı ile alakalı olarak işlev gören bir çeşit depolama alanıdır. Mail kuyruğu sistemi olarak da nitelendirilebilir. Sunucuda ki mail akışını sağlayan ve SSH yöntemi ile kuyruk yönetimi yapmanızı sağlayan muazzam bir sistemdir. Maillerin boyutları ve durumlarına göre EXİM tıkanabilir ve bir sunucunun tüm mail sistemi kilitlenir. Bu tip durumlarda SSH komutları sayesinde exim boşaltılarak sunucunun normal işlevleri ile çalışmasına devam eder.

Detaylı Bilgi
Facebook

Facebook; Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. 11 Eylül 2006 tarihinde yayına giren Facebook, insanlar tarafından ilgi ile tercih edilmeye başlandı ve sosyal medya alanında çığır açtı. Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu ve zamanla ülke geneli tüm üniversiteler de kullanılmaya başlanmıştır.

Facebook 2012 yılı itibariyle Dünya’da en çok ziyaret edilen site olmuştur.

Facebook’un bu büyük gelişimi sebebiyle, günümüzde bir çok sosyal medya siteleri gün yüzüne çıkmıştır. Bu sitelere örnek olarak; Twitter, scoop.it, pinterest, delicious gibi siteleri örnek verebiliriz. Facebook’un gelişimi ile birlikte bir zamanların en popüler uygulamalarından bir tanesi olan mesenger, kullanım bakımından büyük düşüş içerisine girmiştir.

Detaylı Bilgi
Filezilla

Sunucu üzerine dosya gönderimi için kullanılan FTP bağlantı programı.

Detaylı Bilgi
Google

Google,  Amerika’da Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan dünyanın en gelişmiş internet içerikli arama motorudur. İnternet üzerinde aradığınız kriterler ile alakalı en doğru bilgiyi sizlere sunmak için programlanmıştır. Akıllı arama sistemi sayesinde en doğru ve en nitelikli bilgiyi sizlere ulaştırır ve bu sayede internet üzerinde en nitelikli bilgiyi çok daha rahat bir şekilde edinebilirsiniz.

Hosting

Hosting, sunucu kavramının en küçük birimli dosya ve veri saklama protokolüdür. İnternet üzerinde yayınlanan web siteleri ya da dosyalar ile alakalı tüm veriler hosting içerisinde yer alır. Server birimleri içerisinde “HOSTİNG” en küçük depolama birimidir. Bunun dışında farklı olarak birçok farklı depolama birimi yer alır. Hosting, sunucuların parçalanması ile birlikte en küçük satış birimi olarak da nitelendirilebilir. Hosting, tek başına bir sunucu gibi komutlar ile yönetilemez.

İşletim Sistemi

İşletim sistemleri, bilgisayar içerisinde çalışan ve donanım parçalarını yönetebilen akıllı sistem parçalarıdır. İşlemci gibi fiziksel bir parça değildir. Bilgisayarın çalışmasında etkili rol oynayan parçaları çalıştırabilen ve aynı zamanda  yaygın bilgisayar servislerini uyumluluk esaslarına göre sağlayan komplike yazılım bütünleridir. Günümüzde en çok tercih edilen işletim sistemi Windows’tur. Zaman içerisinde İOS ve Linux işletim sistemleri de geliştirilmiş ve bu anlamda sektörde bir rekabet sağlanmıştır.

IT

IT, İnformation Technologies kelimesinin kısaltılmışı olarak bilinir ve Türkçe’de Enformasyon Teknolojileri anlamına gelir. IT genel anlamı ile bilişim sektörü içerisine alan bir terimdir ve zaman içerisinde bu konu bir sektör haline gelmiştir. IT Enginner adı altında sektöre mühendisler kazandıran eğitim kurumları vardır. IT içerisinde web, sosyal medya, programlama, sunucu teknolojileri ya da bunun gibi aklınıza gelebilecek birçok farklı unsur sıralanabilir.

Detaylı Bilgi
Jquery

Jquery, 2006 yılında John Resig tarafından geliştirilmiş olan ve web sitesi teknolojilerinde fazlası ile tercih edilen açık kaynaklı bir Javascript kütüphanesi durumundadır. Jquery altyapısı, web sitelerinde animasyonlu alanlar oluşturmak için çoğunlukla tercih edilir. Javascript kodlarının açık kaynak olarak bir kütüphane haline getirilmiş şeklidir. Action Script alternatifi olarak da nitelendirilebilir. Javascript’e nazaran arama motorlarının en çok benimsediği animasyon yazılım biçimidir. CSS3 altyapısı da Jquery mantığını benimsemiştir.

Reklam Alanı