2017 SEO Teknikleri

2017-seo-teknikleri

2016 yılında kaçınılmaz son gerçekleşti ve mobil platformlar, masaüstü üzerinde liderliği ele aldı. Geçtiğimiz yıllara bakınca bu aslında büyük bir sürpriz olarak değerlendirilemez çünkü en son Google raporları da gösteriyordu ki, arama sonuçlarında mobil cihazlar çok daha öndeydi. Bu da 2017 yılında yeni SEO tekniklerini kaçınılmaz kılıyor.

Mobil platformlar hızla ilerlerken, SEO düzenlemesi de web tasarımcıları bu sırada düşündürüyor. Zira genele bakıldığında, web sitelerinin büyük çoğunluğu hâlâ masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış durumda.

2016 yılını geride bıraktık ve yeni yılda, yeni SEO teknikleri web tasarımcılarını, site sahiplerini bekliyor. Bundan böyle mobil optimizasyon çok daha önemli durumda ve Google’ın raporlarına göre şu üç madde durumu kanıtlar nitelikte:

1. Günümüzde insanlar aramayı bilgisayardan çok telefondan yapıyor.
2. İnsanlar site mobil dostu değilse, beş kat daha hızlı çıkış yapıyor.
3. Eğer site üç saniyeden uzun bir sürede açılıyorsa, giriş yapanlar burayı terk ediyor.

İnsanlar bilgisayarlara kıyasla mobil platformlarda daha çok arama yaptığı için, mobilde sayfa görüntülenme (page view) sayısı da doğru orantılı artıyor. Eğer siteniz mobil dostu değilse, giriş yapanlar da çabuk çıkıyor. Ve tabii ki siteniz yavaşsa, yüklenmesini beklemiyorlar bile.

2017’de SEO için ne yapmalı?
2017 SEO tekniklerinde ilk odaklanılması gereken şey mobil uyumlu bir içerik. Bu noktada şu üç maddeye ekstra önem vermek gerekli:

1. Responsive tasarım
2. Dinamik içerik.
3. Ayrı URL’ler (mobilde)

Mobil optimizasyonu nasıl yapılır?
1. Flash kullanımı – Birçok mobil tarayıcı Flash renderı yapmıyor ve bu yüzden sizin de daha modern teknolojiler kullanmanız gerekli.
2. Küçük font boyutu – Bu da bir ölçekleme sorunu ve kullanıcıların yazıları görmek için ekranı büyütmemesi gerekiyor.
3. Dokunmatik ikonların yakınlığı – Bu da oldukça yaygın bir sorun ve kullanıcılar menülere girerken zorlanmamalı.
4. Reklam seçimi – Ekranı kaplayan pop-up reklamlardan kaçınılmalı.

Web siteniz mobil uyumlu mu görmek için adresini ziyaret edin.

Yazı gezinmesi

Mobil sürümden çık