WordPress Veritabanı Nasıl Yedeklenir?

WordPress, Dünya üzerinde en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden biridir. Kolay kullanımı, hızlı içerik eklenmesi sistemi, internet aleminin sürekli güncellik istemesi nedeni ile birçok yazıyı bünyesinde barındıran siteler kolaylıkla hazırlanmaktadır. Fazla içeriklerin bulunduğu siteler ise, herhangi bir sıkıntıya karşılık, sunucu çökmesi, sitenin saldırı alması, hacklenmesi gibi durumlarda veri kaybına uğrama durumu vardır. Bu nedenle veritabanı yedeklemek oldukça önemli bir durumdur. WordPress gelişmiş eklenti desteği sayesinde oldukça kolay bir şekilde veritabanı yedeklemesi yapılabilmektedir. Bunun için All In One WP Security eklentisini kurmanız yeterli olacaktır.

Eklentiyi kurmak için:

  1. WordPress Kontrol Panelinizde, Eklentiler’e gidin, ardından Yeni Ekle’yi tıklayın.
  2. All In One WP Security kelimesini aratarak ilgili eklentiyi bulunuz.
  3. Şimdi Yükle butonuna basın ve ardından yüklenen eklentiyi Etkinleştirin.

Veritabanını el ile yedeklemek için:

  1. WP Güvenlik yazısına tıklayın. Veritabanı Güvenliği yazısına tıklayın.
  2. Üst kısımda bulunan DB Yedekleme Sekmesini tıklayın.
  3. Şimdi DB Yedekleme Oluştur düğmesini tıklayın.

Veritabanı yedeklemesi sunucuda depolanacak ve FTP yoluyla indirmeniz için hazırlanacaktır. ‘Wp-content’ dizini içindeki ‘aiowps_backups’ klasöründe veritabanı yedeğini bulabilirsiniz..

Veritabanının çevrimdışı veya bulut sisteminize depolanması için size e-postayla gönderilmesini tercih ederseniz, yedek dosyayı e-posta ile gönderme özelliğini açarak, veritabanı yedeğini e-posta mail iletisi olarak alabilirsiniz..

Veritabanı yedeklerini e-postayla almak için:

DB Yedeklemeleri Sekmesinin Otomatik Zamanlanmış Yedeklemeler bölümünde, söylenenin yanında bir onay işareti koyun: Yedekleme Dosyasını E-posta ile Gönderin, ardından bir e-posta adresi belirleyin ve ardından Ayarları Kaydet düğmesini tıklayın. Bu hem manuel hem de zamanlanmış yedeklemeler için geçerlidir.

Yedeklemeleri zamanlamak için:

DB Yedeklemeler Sekmesinin Otomatik Zamanlanmış Yedeklemeleri bölümünde, nerede olduğunu söyleyen yere bir kontrol yapın: Otomatik Zamanlanmış Yedeklemeleri etkinleştirin, ardından Yedekleme Süresi Aralığı ve Tutmak İçin Yedek Dosyalar Sayısı için arzu ettiğiniz ayarları belirtin ve ardından Ayarları Kaydet butonuna tıklayın.

Bunun dışında son bir seçenek olarak, admin panelinde sol kısımda bulunan bölümde araçlar sekmesinden dışa aktar seçeneği ile xml çıktısı alarak, başka kurduğunuz bir wordpress sitesinde içeri aktar seçeneği ile konuları aktarabilirsiniz. Aktarmadığınız sürece yedeklemiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Sistemlerinde Güvenlik başlıklı makalemizde wordpress, wordpress eklentileri ve wordpress güvenlik hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ