Reklamlarınız Arama Sorgularını Yansıtıyormu

Arama motorları üzerinden verilen reklamlar arama motorları üzerinde yapılan arama sorguları ile ürününüzün bulunduğu web sitesi arasında bir köprü vazifesi görür. Buradaki hedef arama motorları üzerinden arama sorgusu yapan kişileri hızlı bir şekilde ürününüzün bulunduğu sayfaya çekmektir. Burada yanlış anlaşılmaması gereken konu ise arama yapan kişileri ürün sayfasına çekmek için hileli yöntemler kullanmaya gerek yoktur. Hazırladığınız reklam kampanyaları arama yapan kişilerin yaptıkları aramalarda ulaşmak istediğini bilginin sizin ürününüzün sayfasında olduğunu açıkça ve kolayca gösterebilmeli ve kişiyi ürününüzün sayfasına çekebilmelidir. Eğer hazırladığınız reklam kampanyaları arama yapan kişileri ürününüzün sayfasına çekmeyi başarabiliyorsa istenilen başarıya ulaşıyor demektir. Reklam kampanyanız işini iyi yaparak insanları arama sorgularından doğrudan ürün sayfanıza çekiyor ise artık o işlevini tamamlamıştır ve bu noktada ürün sayfanızın kalitesi ön plana çıkarak insanları ürün sayfanızda tutmak ve onların istediğiniz eylemleri yapmasını sağlama işi ürün sayfasının kalitesine kalmış durumdadır.

arama-motoru-reklamciligi

Başarılı bir reklam kampanyası oluşturmak elbette ki kolay bir iş değildir. Arama motorları üzerinden arama yapan kişileri ürün sayfasına yönlendirmek için bir çok farklı yol bulunmaktadır. bazı reklam kampanyaları arama yapan kişi tarafından görüldüğü anda kişiyi ürünü satıl almaya ikna etmek için hazırlanırken bazı reklam kampanyaları ise arama yapan kişiyi doğrudan ürün sayfasına yönlendirmek için tıklama geri dönüşümü elde etmeyi hedefler. Reklam kampanyaları oluştururken dikkat edilmesi gereken, belirlediğiniz hedefe uygun müşteri kitlesine ulaşmayı başaracak ve bu kitlenin ilgisini çekerek ürün sayfanıza yönlendirecek reklam kampanyaları oluşturmak olmalıdır.

Oluşturduğunuz reklam kampanyalarındaki anahtar kelimeler, hem ürününüzü hem de kişilerin yaptıkları arama sorgularını yansıtmayı başarmalıdır. Eğer reklam kampanyanızdaki anahtar kelimeler her ikisi ile de alaka düzeyini yüksek ölçüde tutamaz ise reklamınızın etkisi düşük olacaktır. Alaka düzeyi düşük bir reklam kampanyası istenilen hedefe sizleri ulaştıramaz. Alaka düzeyi düşük olan bir reklam kampanyası, arama sorgusunu yapan kişilerin sorularına da cevap vermez ise bu reklamların tıklanma oranı düşük olacağından daha yüksek maliyetli ve geri dönüşümü daha düşük olacaktır.

Hazırladığınız reklam kampanyaları ile, arama yapan kişilerin sorularına cevap niteliği taşımalı, kişilerin aradıkları cevaplara reklama tıkladıklarında ulaşacaklarını hissettirmelidir.

Arama motorları üzerinden arama yapan kişilerin reklamlar için vardıkları kanaat çok kısa zaman içinde belirlenir. İnsanlar genellikle reklamların ilk olarak başlıklarına bakarlar. Aradıkları sorunun cevabının bu başlıklarda yer almaması yada reklam başlığının kişinin dikkatini çekmemesi reklamı görmezden gelmesine ve başka reklam yada arama sonuçlarına bakmasına neden olur. Bu durum ile reklam kampanyanızda sizi başarısızlığa ulaştıracaktır.

Reklam kampanyaları oluştururken reklamlara bir amaç ve hedef belirlemek ve bu amaç ve hedefleri başarıyla yerine getirmeye çalışmalısınız. Bu neden ile reklamlarınız için belirleyeceğiniz hedefler çok fazla olmamalıdır. Bu sayede belirlediğiniz hedefe çok daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunu sağlayabilmek için de reklamlarınız için yapılacak arama sorguları ve bu sorgular ile alaka düzeyini yüksek tutacak anahtar kelimelerinizi iyi belirlemelisiniz. Reklamlarınız için çok fazla hedef belirlemek, reklamlarınız için kullanacağınız anahtar kelimeler ile ve reklamınız için yapılan arama sorgularında kullanılan anahtar kelimeler ile alaka düzeyini düşürmüş olursunuz. Bu durum sayesinde ise reklamınız ile etkilemek istediğiniz hedef kitleyi büyütmüş olursunuz. Bu sonuç ile etkilemeniz gereken kişi sayısı artacağından geri dönüşüm oranın da ki düşüş ile başarısız bir reklam kampanyası oluşturmuş olursunuz. Reklamınızın bir çok anahtar kelime üzerinde görünmesini ve daha fazla kişiye ulaşmasını isterseniz bu durum size etkileyeceğiniz kişilerin sayısında bir düşüş olarak geri dönecektir.

İnternet üzerinden reklam kampanyaları yapıyorsanız üzerinde önemle durmanız gereken ilk şey reklamlarınızın amacını iyi belirlemek ve hedef kitlenizi belirlerken daha düşük bir hedef kitlesi belirleyerek etkileri bir noktaya toplamak olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan İçerik Besleme Yöntemi RSS Nedir başlıklı makalemizde feed, Google Reader ve RSS hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
  1. zeliha uğurlu dedi ki:

    Merhaba öncelikle ürünlerin arama motorlarında yansıtılmasının büyük bir reklam olduğunu düşünüyorum ancak doğru yapılmadığı sürece maalesef bir anlamı kalmıyor ve ben bu konuda çalıştığım firmadan verim alamıyorum görme engelli ürünlerimiz var ve umarım bu paylaşım bir çok firmaya örnek olur

  2. safir demir dedi ki:

    vermeyi düşündüğüm reklamlar konusunda son derece önemli ip uçları aldı yazınız için teşekürler sadece wep tasarım firmasının insafına kalmak istemiyorsanız birazda olsa konu hakkında bilgi almak adına okunması gereken önemli bir yazı.

  3. Çetin dedi ki:

    Özellikle anahtar kelimelerin ne denli önemli olduğunu bu konuda net bir biçimde görüyoruz . En doğru ve uygun kelimelerin seçilmesi , arama motorlarında daha üst sıralarda yer edinmeyi sağlayacaktır .

  4. gerçekten tebirikler çok güzel bir yazı olmuş

BİR YORUM YAZ