Geliştirilmiş ve Kullanılan En İlginç Giyilebilir Teknolojiler

Teknolojinin hızla gelişmesi,  Dünya’nın küreselleşmesi ile teknolojilerin çok hızlı yer değiştirmesi ile artık günümüzde her türlü teknoloji Dünya’nın her yerinde kullanılabilmektedir. Geliştirilen teknolojiler daha fazla geliştirilebilsin  diye gönüllü geliştirici teknoloji firmaları ve gönüllü yazılımcılar tarafından test ediliyor ve eksik görülen kısımları yeniden düşünülüp, tasarlanıp geliştiriliyor. Bu sayede insan ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayan veya insan yaşamını çok daha kolaylaştıran bir teknoloji  geliştirilmiş oluyor.

Günümüzde bu sistem üzerinden tasarlanan ve geliştirilen giyilebilir teknolojiler bulunmaktadır. Bu teknolojilerin bir kısmı gelir ve kar elde etmek için bir kısmı tanıtım amacıyla bir kısmı da sosyal farkındalık yaratma amacıyla üretilmiş ve kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.  En ilginç giyilebilir teknolojileri şu şekilde sıralayabiliriz.

1 ) Twitter Sütyeni

Twitter SütyeniSütyen denilince aklınıza çok farklı düşünceler gelebilir. Ancak twitter sütyeni bir çeşit sosyal farkındalık kampanyası sonucu üretilmiş bir sütyendir.  Göğüs kanserine karşı insanların daha dikkatli olmaları ve erken teşhis sağlamaları için geliştirilmiş olan twiter sütyeni ile, Cep telefonu aracılığı ile eşleştirilen sütyenlerden biri kullanıcısı tarafından çıkarıldığında eşleştirme yapılan diğer kullanıcıya  X kişisi ile eşleştirilmiş olan sütyen çıkarıldı, siz de sütyeninizi çıkarın ve göğüslerinizi kontrol etmeyi unutmayın, içerikli twet atıyor. Avrupa ülkelerinde kullanılan bu sütyen henüz ülkemizde kullanılmamaktadır.

2 ) Rüya kontrolü sağlayan kafa bantları

aura kafa bantlarıAura adlı kafa bantları, kullanıcısının uyku halindeki hareketlerini kayıt altına alarak, rüya görme esnasında sergilenen normal hareketlerin dışındaki vücut hareketlerine göre rüya gördüklerini anlayarak sesli ve ışıklı uyarı sistemi ile kullanıcısını uykusundan uyandırarak kabus görmesini engelliyor. Bu sayede kullanıcının kabus görmeden rahat bir uyku uymasını ve ertesi gün kabusun etkisinde kalmadan devam edebilmesini sağlıyor.

3 ) Akıllı dövme Motorola VivaLnk

Akıllı dövme Motorola VivaLnkMotorolanın üretmiş olduğu akıllı telefonların pin kodları ve parmak izine dayalı ekran kilitleri için  geliştirilmiş bir kilit sistemidir. Motorola tarafından yapılan dövme ile telefonun tarayıcı ekranına dövmeyi taratarak telefonunuzun açılmasını sağlıyorsunuz. Telefon kilidi için kullanılan dövme suya, kimyasallara dayanıklı olduğu için 15 gün vücutta kalabiliyor.

4 ) Led ayakkabılar

Led ayakkabılarLed ayakkabılar, akıllı cep telefonu veya tablet bilgisayarlara yüklenen mobil uygulamaları ve andorid, ıos işletim sistemlerinin desteklediği harita programları ile gideceğiniz yerin, konumunu, koordinatlarını girerek gideceğiniz en kısa mesafeyi belirleyerek ayakkabıya bildiriyor. Ayakkabılar en kısa mesafe olarak seçilen haritadan farklı bir yöne saptığınızda sizi sesli olarak uyararak doğru yol haritasına dönmenizi sağlıyor. Özellikle yaşlı ve alzamıer hastaları için geliştirilmiş olan bir teknoloji olduğundan çok faydalıdır.

 

5 ) Şarj enerjisi üreten kot pantolonlar

Şarj enerjisi üreten kot pantolonlarGünümüzde akıllı cep telefonları kullanıcılarının en büyük sorunu çok kısa sürelerde biten telefon şarjlarıdır. Günümüzde aktif olarak kullanılan cep telefonlarının şarjları 4 saat gibi kısa bir sürede bittiğinden ve cep telefonu üretici firmalarının bu konuda teknoloji geliştiremediğinden Wodafone kendi enerjisini sürtünme enerjisinden sağlayan ve telefonu şarj edebilecek bir enerji biriktirebilen kot pantolonlar geliştirmiştir. Sürtünme enerjisi sayesinde enerji üreten ve arka cebinde bulunan çıkışlar ile cep telefonlarını şarj eden pantolonlar çok yakında ülkemizde de kullanıcılara satılacak.

 

6 ) Bayanlar için fıtness spor sütyeni

Bayanlar için fıtness spor sütyeniSpor yapan bayanların hem rahatsız oldukları göğüs hareketlerini sınırlandırması hem de fıtness ve spor boyunca harcadıkları kalori, harcadıkları enerji, koşu, yürüyüş, süreleri ve süreye göre performanslarını ölçen kaydeden, ve veriler halinde istediğinizde cep telefonunuza mail veya mobil uygulama bildirimi olarak gönderen fıtness sütyeni estetik turkuaz ve gri renk olarak 2 renkte üretilmiştir.

Günümüzde üretilmiş insanlığa faydası olan ancak teknoloji dünyası için ilginç özellikleri bulunan giyilebilir teknolojilerin bir kısım bu şekildedir. Giyilebilir teknolojiler içinde ilgi çekici veya komik özellikleri bulunan akıllı pijama, teknolojik peruklar, sosyal medya pantolonu, tarayıcı papyon, ve ilginç giyilebilir gözlükler de bulunmaktadır. Teknolojik olarak insani ihtiyaçlara cevap veren bu teknolojiler yakında hayatımızın vazgeçilmezi olacaklar.

Bir önceki yazımız olan Karşınızda Geleceğin Kurye Sistemi: Amazon Flex Uber başlıklı makalemizde Amazon, Amazon Flex ve Amazon Flex Uber hakkında bilgiler verilmektedir.

Content Protection by DMCA.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ